35 678 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
28 251 produktów w 202 kategoriach

Zapalenie nerek

Z punktu widzenia morfologicznego wyglądu i umiejscowienia schorzenia rozróżnić można różne rodzaje zapaleń nerek.

Praktycznie, najbardziej istotne jest to, czy proces zapalny pierwotnie dotyczy kłębuszków nerkowych, powodując upośledzenie ich przesączania (a tym samym zdolności odtruwającej organizmu), czy też szerzy się on wzstępująco (tj. od strony miedniczek nerkowych), czyli z zakażonych uprzednio dróg moczowych, powodując wcześniejsze upośledzenie czynności regulacyjnych cewek nerkowych.

Do pośredniej grupy zalicza się zapalenia oraz pozostałe choroby pierwotnie obejmujące (i szerzące się głównie) w tzw. tkance śródmiąższowej nerek, a które dopiero w kolejnym stadium rozwoju choroby przyczyniają się do upośledzenia czynności fizjologicznej kłębuszków i cewek nerkowych.

Klinicznie mowa tutaj o:

  • stanie ostro (szybko) rozwijającego się i szerzącego się zapalnego procesu chorobowego, skutkującego ostrą niewydolnością nerek,
  • procesu rozwijającego się od początku powoli w formie zapalenia przewlekłego, stopniowo upośledzającego czynność przesączającą (oczyszczającą) nerek.


choroby układu moczowego leczenie chorób nerek choroby nerek objawy
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 35 678 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 28 251 produktów w 202 kategoriach