40 702 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 603 produktów w 205 kategoriach

Zapalenie nerek u dzieci

Za zapalenie nerek w niektórych przypadkach odpowiedzialne są geny, a innym razem są wynikiem wcześniejszego, niewyleczonego zakażenia układu moczowego. W przypadku dzieci ten rodzaj zapalenia stwarza szczególne zagrożenie, ponieważ może skutkować zaburzeniem funkcjonowania organizmu i dlatego najczęściej leczenie zapalenia kontynuuje się w szpitalu.

Do najczęstszych chorób układu moczowego u dzieci należą kłębuszkowe oraz odmiedniczkowe zapalenie nerek.
W 60 procentach przyczyną są wrodzone i uwarunkowane genetycznie wady rozwoje w obrębie układu, w 40 zaś - schorzenia nabyte.

Ostre kłębuszkowe zapalenie nerek u dzieci

Przyczyną nieprawidłowej pracy nerek oraz rozwoju zapalenia jest zakażenie paciorkowcem lub powikłanie schorzeń takich jak angina czy szkarłatyna. W związku z nieprawidłowym funkcjonowaniem układu odpornościowego, który ma bronić organizm przed zarazkami, dochodzi do ataku i uszkodzenia prawidłowych kłębuszków nerkowych.

Rozpoznanie

Specyficznym objawem tego schorzenia jest skąpomocz oraz ogólnie nieprawidłowe wyniki badania moczu, które wskazują na obecność w nim białka, krwi oraz wałeczków. Dodatkowo charakterystyczne jest także pienienie się moczu lub jego nieprawidłowy brunatny kolor. Przy takich objawach bardzo często obecny jest także ból w okolicy nerek, obrzęk twarzy, a także nadciśnienie tętnicze.

Leczenie

Zawsze, przy negatywnych wynikach badania moczu należy zasięgnąć porady lekarskiej. Przeważnie w takich przypadkach zaleca się leczenie w warunkach szpitalnych. Konieczne jest wykonanie dalszych badań krwi w celu dokładnego określenia rodzaju choroby i wykluczenia innych niewydolności.

Istotne jest leczenie nadciśnienia tętniczego, które bardzo często rozwija się przy tego typu schorzeniach. W przypadku gdy przyczyną choroby jest zapalenie gardła lub inne zakażenie, to w pierwszej kolejności należy się skupić na jego eliminacji, ograniczeniu soli w diecie dziecka oraz unikaniu przemęczenia i wysiłku fizycznego przez co najmniej kilka tygodni.
Ostre kłębuszkowe zapalenie nerek przeważnie ustępuje całkowicie. Rzadko dochodzi do trwałej niewydolności nerek. Ważne, aby po wyleczeniu zapalenia nasze dziecko pozostało jeszcze przez jakiś czas pod nadzorem nefrologa.

Odmiedniczkowe zapalenie nerek u dzieci

Na ten rodzaj schorzenia narażone są tak samo niemowlęta, jak i starsze dzieci. Przyczyną może być zakażenie układu oddechowego lub pokarmowego, a w późniejszym wieku dochodzić może do niego wskutek niewyleczonego zakażenia układu moczowego lub jego wrodzonej wady. Zapalenie w niektórych przypadkach pojawia się w wyniku kamieni zalegających w drogach moczowych. Towarzyszą temu bóle brzucha, bóle w dole kręgosłupa, wysoka gorączka, często także biegunka, wymioty oraz zaparcia.

 


choroby układu moczowego Zapalenie nerek u dzieci objawy choroby nerek u dzieci Zapalenie nerek u dzieci leczenie
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 40 702 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 603 produktów w 205 kategoriach