45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Zapalenie nadkłykcia bocznego kości ramiennej

Ten rodzaj dolegliwości polega na powstawaniu stanu zapalnego zewnętrznej powierzchni stawu łokciowego, za który odpowiedzialne jest przeciążenie przyczepionych do niej ścięgien mięśni przedramienia.

Taka dolegliwość najczęściej występuje u sportowców, skrzypków, masażystów, praczek - czyli osób z dobrze rozwiniętym układem mięśniowym. Najbardziej narażoną dyscypliną jest tenis, stąd też określenie tej dolegliwości - czyli łokieć tenisisty. Uważa się, że spowodowany jest przez mikro uszkodzenia przyczepów mięśni do kości ramiennej.

Najbardziej narażoną grupą wiekowa są osoby w wieku od 40 do 60 lat. Łokieć tenisisty (zapalenie nadkłykcia bocznego) lub golfisty (zapalenie nadkłykcia przyśrodkowego kości ramiennej) dotyczy w sumie 1-3% całej populacji.

Mechanizm powstawania:

Wielokrotne powtarzanie ruchów prostowania i rotacji skutkuje większym obciążeniem mięśni i ich przyczepów. W konsekwencji pojawić się mogą uszkodzenia, zmiany zapalne i zwyrodnieniowe, które pojawiają się zwłaszcza w miejscu połączenia mięśni i ścięgien lub w okolicy ich przyczepu kostnego.

Charakterystyczne objawy to:

  • ból, obrzęk, zaczerwienienie łokcia.
  • tkliwość palpacyjna w okolicy nadkłykcia bocznego,
  • + test Cozena - ból na wysokości nakłykcia bocznego lub ciągnące bóle po stronie promieniowej, w przedziale
  • prostowników, w czasie prostowania pięści wbrew oporowi,
  • osłabienie siły mięśniowej,
  • ból towarzyszący ruchom skrętnym wobec stosowanego oporu.

Leczenie:

Jeżeli objawy są bardzo dokuczliwe i trwają kilka lat, pomocna będzie fizykoterapia, np. jonoforeza, laser, ultradzwięki, leki przeciwzapalne, unieruchomienie, wypoczynek, badanie fizykalne. Ten rodzaj zabiegów wykonywany jest w przychodni rehabilitacyjnej. Z dolegliwościami należy zgłosić się do ortopedy, chirurga lub lekarza rodzinnego. Ostatecznością jest leczenie operacyjne.


Choroby układu kostnego Zapalenie nadkłykcia bocznego kości ramiennej leczenie Zapalenie nadkłykcia bocznego kości ramiennej przyczyny
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach