40 754 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 692 produktów w 204 kategoriach

Zapalenie naczyń i węzłów chłonnych

Zapalenie naczyń chłonnych, Lymphangitis, to wynik powikłania zakażeniem paciorkowcami, wskutek zranienia lub wytworzenia się ropnia, w stanie obniżonej odporności lub zarażenia bakteriami beztlenowymi w przypadku ran kąsanych. Zapalenie naczyń jest i węzłów chłonnych jest wynikiem sytuacji w której ognisko zakażenia pojawia się na zranionej ręce lub nodze. Zapalenie naczyń chłonnych pojawia się też czasem w przebiegu nowotworów złośliwych, np. raka sutka, raka płuc, czy raka męskiego gruczołu krokowego. Zapalenie naczyń limfatycznych w takich stanach wskazuje na to, że nowotwór się rozrasta.

 

Objawy zapalenia:

W rejonie naczyń chłonnych począwszy od miejsca zakażenia pojawia się zaczerwienienie w kształcie pręgi, zmierzające ku sercu. Pojawia się przy tym tzw. postronkowate zgrubienie skóry. Odczuwalny jest ból węzłów chłonnych które powiększają się, a wokół nich pojawia się obrzęk. Dochodzi do tego podwyższenie temperatury ciała i towarzyszą temu dreszcze. Wyróżniamy także siateczkowate zapalenie naczyń chłonnych, które występuje w przebiegu owrzodzeń, czyraków, ropiejących ran, ropni  i uszkodzeń skóry. Jego objawy to przede wszystkim osłabienie, gorączka, dreszcze wraz z zaczerwienieniami w kształcie nieregularnych plam, a także obrzęk, ból i napięcie skóry. W diagnostyce zapalenia naczyń i węzłów chłonnych należy zwrócić uwagę na zapalenie żył powierzchniowych, które daje podobne objawy.

 

Leczenie zapalenia naczyń i węzłów chłonnych:

W jego trakcie korzysta się z antybiotyków, leków przeciwbólowych i unieruchomienia kończynę. Czasami stosuje się też wysychające okłady i jałowe opatrunki. Należy ustalić co pierwotnie jest przyczyną zapalenia.
choroby zakaźne zapalenie węzłów chłonnych przyczyny leczenie zapalenia węzłów chłonnych zakażenia paciorkowcami
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 40 754 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 692 produktów w 204 kategoriach