40 359 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 514 produktów w 205 kategoriach

Zapalenie mózgu

Wirusowe zapalenie mózgu występuje jedynie jako postać mózgowa lub razem z zapaleniem opon, czasem z występującym przy nim zajęciem nerwów czaszkowych. Choroba może przebiegać różnorako. Zarówno w postaci bardzo łagodnej, jak i bardzo ciężkiej. Pojawia się sezonowo, głównie w okresie jesienno-letnim.

Istnieją dwie fazy przebiegu tej infekcji. Zaraz po okresie nieżytowym trwającym kilka dni i pozornym powrocie do zdrowia pojawiają się objawy mózgowe, do których zalicza się zaburzenia świadomości, drgawki, niedowłady o różnym nasileniu i lokalizacji. Takie objawy czasami potrafią być bardzo burzliwe i prowadzić do zgonu. Przy objawach mózgowych obecne są także objawy ze strony układu sercowo-naczyniowego, również o różnym nasileniu, do niewydolności krążenia włącznie.

Kleszczowe zapalenie mózgu

Za tę chorobę odpowiedzialne są wirusy znajdujące się w niektórych zarażonych kleszczach należących do rodzaju hodes ritinus. Zakażenie jest wynikiem ukąszenia. Stosunkowo rzadziej dochodzi do niego drogą pokarmową (mleko chorych krów).

Każdego roku w Polsce na odkleszczowe zapalenie mózgu zapada od kilkudziesięciu do kilkuset osób, nie jest to więc częsta dolegliwość, ale jej przebieg potrafi być na tyle ciężki, że osobom narażonym na ukąszenie kleszcza raczej zaleca się szczepienie.

Szczególnie zagrożenie stwarza toksoplazmoza, która powoduje toksoplazmowe zapalenie mózgu.

Zakażenie wirusem cytomegalii może spowodować zapalenie siatkówki prowadzące do całkowitej ślepoty.


choroby układu nerwowego leczenie zapalenia mózgu zapalenie mózgu u noworodków zapalenie mózgu u dzieci
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 40 359 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 514 produktów w 205 kategoriach