45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Zapalenie mieszka włosowego

Za zapalenie mieszka włosowego najczęściej odpowiada zakażenie bakteryjne powierzchownych warstw skóry. Bakterie przedostają się do mieszka włosowego poprzez ujścia gruczołów łojowych i w tych miejscach powodują stan zapalny. Proces zapalny postępuje szybko.

Rodzaje i przyczyny zapalenia mieszka włosowego

Zależnie od tego, co powoduje zapalenie mieszków włosowych, rozróżnia się je na:

  • zapalenie bakteryjne - najczęściej odpowiedzialny za nie jest gronkowiec złocisty i paciorkowce ropne
  • zapalenie wirusowe - przeważnie wywołuje je wirus opryszczki. Jego objawy to zaczerwienienie, krosty ze strupkami, pęcherze na twarzy.
  • zapalenie pasożytnicze - przyczynia się do niego nużeniec. Zmiany widoczne są na klatce piersiowej, skroniach, nosie, oczodole
  • zapalenie grzybicze - towarzyszy mu stwardniały obszar na czubku mieszka włosowego
  • zapalenie o nieznanej dermatologii

Przyczyną zapalenia najczęściej jest gronkowiec złocisty. W przypadku niektórych ludzi ich nosicielstwo nie daje żadnych objawów. Drobnoustrój znajduje się przez pewien czas na skórze oraz błonach śluzowych, np. jamy nosowej. Gronkowiec stosunkowo rzadko wywołuje objawy choroby. W przypadku osób mających sprawnie działający system immunologiczny organizm uniemożliwia rozwój infekcji. Po pewnym czasie przebywania gronkowca na skórze i błonach śluzowych zostaje on usunięty.

Objawy zapalenia mieszka włosowego

Objawem zapalenia mieszka w postaci powierzchniowej są krosty lub zapalny guzek otaczający włos. Ten rodzaj zmian występuje pojedynczo lub grupowo. Gdy mieszki włosowe zlokalizowane są głęboko w skórze, może dojść do rozwoju przewlekłego stanu zapalnego, np. w skórze owłosionej głowy. Określa się to mianem tzw. figówki. Brak leczenie zapalenia mieszka włosowego może skutkować pojawieniem się czyraków. Występują one najczęściej na szyi, klatce piersiowej, twarzy i pośladkach. Stan zapalny obejmuje wtedy nie tylko mieszek włosowy, ale także tkankę okołomieszkową.

Profilaktyka zapalenia mieszka włosowego

By uniknąć infekcji należy stosować się do zasad higieny osobistej. Zapalenie mieszków znacznie rzadziej dotyczy osób, które dbają o czystość ciała. Powinno się korzystać z mydeł zawierających środki o działaniu dezynfekującym. Dodatkowo zaleca się częste kąpiele, częste zmienianie odzieży, unikanie przepoceń.

Leczenie zapalenia mieszka włosowego

Leczenie zapalenia mieszka włosowego opiera się na stosowaniu maści antybiotykiem. W przypadku osób, u których po kilku dniach objawy nie ustąpiły, powinny zacząć zażywać antybiotyk doustnie. W przypadku czyraków należy często dezynfekować zakażone miejsca, stosować wilgotne kompresy, maści z detreomycyną lub oksytetracykliną.



choroby skóry objawy zapalenia mieszka włosowego leczenie zapalenia mieszka włosowego
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach