45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Zapalenie miazgi zęba

Najczęstszym powikłaniem próchnicy, z jakim pacjencji zgłaszają się do dentysty, jest ból zęba. Początkowo występować może zwiększona reakcja na zimno lub ciepło, która później przekształca się w ból samoistny i bolesność przy nagryzaniu.

Czynniki powstawania zapaleń miazgi:

  • głębokie, nieleczone ubytki próchnicowe,
  • nieszczelne wypełnienia lub wielokrotne zabiegi przeprowadzane na tym samym zębie,
  • uraz, złamanie, pęknięcie lub przeciążenie zęba,
  • powikłanie podczas leczenia zachowawczego lub protetycznego (szlifowanie zęba).

Nieodwracalne zapalenie miazgi zęba

Nieleczona choroba prowadzi do zapalenia nieodwracalnego miazgi, która obumiera, a toksyny bakteryjne przemieszczają się przez wierzchołek zęba i atakują kość wokół korzenia. Skutkiem tego jest zapalenie tkanek okołowierzchołkowych. Niekiedy procesy chorobowe w miazdze i ozębnej nie dają żadnych objawów i mogą być wykryte jedynie podczas badania stomatologicznego i potwierdzone badaniem Rtg.

Leczenie zapalenia miazgi zęba

Brak leczenia tego schorzenia skutkować może nasilonymi objawami bólowymi oraz powstawaniem zmian zapalnych w tkankach otaczających ząb: ozębnej, oraz kości wyrostka zębodołowego. Gdy dojdzie do nieodwracalnego zapalenia miazgi zęba, konieczne jest leczenie kanałowe (endodontyczne). W jego trakcie usuwa się dokładnie zainfekowane lub nieodwracalnie zmienione zapalenie miazgi, a następnie szczelnie wypełnienia oczyszczone kanały za pomocą odpowiednich materiałów.

Leczenie składa się z kilku etapów:

  • usunięcie miazgi z komory zęba i kanałów korzeniowych,
  • zmierzenie długości kanałów,
  • chemiczno-mechaniczne opracowanie kanałów, poprzez skorzystanie z odpowiednich płynów oraz narzędzi ręcznych i maszynowych,
  • szczelne wypełnienie oczyszczonych kanałów.




choroby zębów Zapalenie miazgi zęba objawy powikłania zapalenia miazgi zęba
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach