40 344 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 514 produktów w 205 kategoriach

Zapalenie macicy

Zapalenie macicy jest bardzo częstą dolegliwością narządów płciowych kobiety. Źródłem zakażenia jest pochwa, z której bogata flora bakteryjna lub wirusowa atakuje szyjkę macicy. Rozpoznania można dokonać poprzez obejrzenie szyjki we wzierniku - o infekcji świadczy to, że jest ona zaczerwieniona, czasami lekko przerośnięta. Dodatkowo w celach diagnostycznych wykonuje się rozmazy i posiewy pobrane z szyjki macicy.

Za zapalenie macicy odpowiedzialne są drobnoustroje, do których zalicza się bakterie, wirusy, grzyby i organizmy pasożytnicze. Najczęściej spotykaną postacią zapalenia i zarazem jednym z najczęstszych schorzeń kobiecych jest zapalenie szyjki macicy, które skutkiem może być powstawanie nadżerki. Pod tą nazwą należy rozumieć uszkodzenie nabłonka wielowarstwowego płaskiego pokrywającego tarczę szyjki macicy w postaci niegojącego się otarcia.

Zapalenie macicy nie zawsze daje objawy. W sytuacji gdy infekcja zajmuje szyjkę macicy, charakterystycznym objawem są upławy. Przy chorobie obejmującej błonę śluzową, mięśniówkę, czy przymacicza powstają zaburzenia krwawienia miesiączkowego, które wstępnie są znikome, a potem stają się obfite. Dodatkowo towarzyszą temu objawy ogólne takie jak ból podbrzusza, uczucie gniecenia, gorączka i osłabienie. Gdy mamy do czynienia ze zmienioną lub bardziej obfitą wydzieliną należy zgłosić się jak najszybciej do lekarza. Również w razie występowania niejasnych bólów w podbrzuszu, przede wszystkim, jeżeli towarzyszy im gorączka.


Choroby kobiece Zapalenie macicy objawy grzybice pochwy Zapalenie macicy leczenie
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 40 344 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 514 produktów w 205 kategoriach