40 696 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 603 produktów w 205 kategoriach

Zapalenie krtani

Na ten rodzaj schorzenia cierpią głównie dzieci, zwłaszcza te cierpiące na alergię, oraz nałogowi palacze (obecni oraz byli, jeśli palili przez wiele lat). Ma to związek ze zniszczeniem śluzówki dróg oddechowych służącej oczyszczaniu aparatu rzęskowego.

Za chorobę odpowiedzialne są wirusy. Jej objaw to niedającą się odkrztusić chrypka, charakterystyczny suchy kaszel, piekący ból gardła. Temperatura sięga z reguły około 37 st. C.

Na początku choroby kaszel jest suchy, a gdy już staje się wilgotny, to oznacza to, że doszło do nadważenia przez bakterie. W drogach oddechowych tworzą się spore ilości wydzieliny i towarzyszy temu gorączka. Czasami zastosować trzeba antybiotyk. Ten etap choroby wymaga konsultacji z lekarzem.

U małych dzieci chorobie często towarzyszy duszność, która nasila się wieczorem i w pozycji leżącej. Jeżeli oddech staje się świszczący i dziecko staje się niespokojne, należy je posadzić w pozycji siedzącej. W tej chorobie dość gwałtownie może dojść do zaostrzenia, a to grozi uduszeniem.

Najskuteczniejsze w leczeniu tego schorzenia okazują się inhalacje, których skład ustalany jest przez lekarza. Inhalacje stanowią metodę leczniczą polegającą na wdychaniu pary wodnej lub leków do układu oddechowego (także dzięki zastosowaniu urządzeń wytwarzających aerozole lecznicze o różnym stopniu rozproszenia). Stosując ten rodzaj leczenia, możliwe jest wprowadzenie do dróg oddechowych odpowiednich leków, które dotrą do najdrobniejszych oskrzelików. Za pomocą takiej metody możliwe jest wprowadzanie antybiotyków, środków rozkurczających, odczulających i przeciwzapalnych oraz leków, dzięki którym łatwiejsze stanie się odkrztuszanie wydzieliny oskrzeli. Podawanie leków za pomocą ręcznych inhalatorów może być stosowane tylko u dzieci starszych, które potrafią wykonać głęboki oddech.

Pomocne okazuje się także stosowanie witaminy C, rutinoskorbinu, niesterydowych leków przeciwzapalnych. Chory musi dużo pić a powietrze w pokoju, w którym przebywa, musi być nawilżane.


choroby układu oddechowego zapalenie gardła u niemowlaka Zapalenie krtani jak leczyć
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 40 696 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 603 produktów w 205 kategoriach