40 607 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 603 produktów w 205 kategoriach

Zapalenie końcowego odcinka jelita cienkiego

Do najczęstszych przyczyn tej choroby zalicza się czynniki genetyczne, zakaźne oraz immunologiczne. Rozpoznanie to trudny proces. Diagnozę przeważnie wystawia się dopiero po 3 latach trwania choroby.

Objawy zapalenie końcowego odcinka jelita cienkiego:

Charakterystyczne objawy to przede wszystkim biegunki, pobolewania w jamie brzusznej, niedokrwistość, zwyżki temperatury, przy których obecny jest przyspieszony OB i zmienna, umiarkowana leukocytoza. Do tego dochodzą zaburzenia resorpcji, głównie kwasów żółciowych (niskie stężenie cholesterolu we krwi), witaminy B i kwasu foliowego. Palpacyjnie wyczuć można w połowie przypadków oporność w okolicy caecum, w niektórych przypadkach znajduje się przetoki zewnętrzne. Radiologicznie typowe są zmiany końcowego odcinka jelita biodrowego (zwężenie, sztywność) oraz przetoki wewnętrzne.

W fazie drugiej dolegliwości stają się intensywniejsze. Pojawiać się mogą objawy zapalenia języka, obrzęki kończyn. Zmiany zapalne zlokalizowane są przeważnie w jelicie biodrowym, ale czasami mogą się również rozprzestrzeniać na jelito grube.

Dla choroby Leśniowskiego-Crohna charakterystyczne są okresy remisji i zaostrzeń. W jej trakcie pojawiają się objawy zespołu złego wchłaniania oraz ogólne niedożywienie. Za sprawą uporczywej biegunki dochodzi do utraty białka, witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, żelaza, magnezu, potasu i wapnia. Może prowadzić to do niedokrwistości, niedoborów białka, zaburzeń krzepliwości.

Ryzyko zachorowania

Choroba rozpoczyna się przeważnie u młodych osób dorosłych i występuje z jednakową częstością u kobiet i u mężczyzn. W Polsce rzadko występuje i spotkać ją można przeważnie u ludzi w młodym wieku.


choroby układu pokarmowego choroba Leśniowskiego leczenie choroba cohna objawy Zapalenie końcowego odcinka jelita cienkiego leczenie
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 40 607 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 603 produktów w 205 kategoriach