45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Zapalenie kaletki maziowej

Ból obecny przy tzw. zespole bolesnego barku może sprawiać ogromne trudności w codziennym życiu. Istnieją trzy stadia choroby zapaleniowej barku, a jednym z nich jest właśnie zapalenie kaletki maziowej - ból występuje np. po przeciążeniu ruchem podnoszenia i rotacji wewnętrznej.

Kaletka maziowa stanowi rodzaj wytworu błony maziowej, którego postać to zbudowany z tkanki łącznej worek o pęcherzykowatym kształcie, przeważnie komunikujący się z jamą stawową i produkujący maź stawową. Za sprawą tego posiadają one gładką i wilgotną powierzchnię.

Wskazania zapalenia kaletki maziowej:

  • Podstawą jest unieruchomienie bolącego stawu oraz ułożenie go wysoko.
  • Czasami stosuje się zimne okłady (kilka razy dziennie).
  • Po około trzech dniach od wystąpienia dolegliwości, można zacząć stosować ciepłe okłady albo maści przeciwreumatyczne.
  • Lekarz, stosując opatrunek uciskowy z gąbki piankowej, może zmniejszyć obrzmienie zapalnie zmienionej kaletki.
  • Dodatkowo zaleca się leczenie podczerwienią, ultradźwiękami i galwanizacją.
  • W niektórych przypadkach stosuje się środki przeciwbólowe.

W sytuacji, gdy stan zapalny kaletki maziowej utrzymuje się przez dłuższy czas i nie jest on wywołany bakteriami, można ją usunąć operacyjnie. Gdy jednak za zapalenie odpowiadają bakterie, lekarz musi zapewnić odpływ ropy z kaletki maziowej, stosując cięcie. W dalszym leczeniu zaleca się antybiotyki.

Leczenie zapalenia kaletki maziowej

Stosuje się opatrunek uciskowy z gąbki piankowej, w celu zmniejszenia obrzmienia zapalenia zmienionej kaletki.

Fizykoterapia

W jej trakcie stosuje się leczenie zimnem, podczerwienią i ultradźwiękami, galwanizacja.

Leczenie lekami

W razie potrzeby środki przeciwbólowe. Glikokortykoidy tylko w rzadkich przypadkach, kiedy inne metody nie stłumią stanu zapalnego.

Operacja

W przypadku gdy stan zapalny kaletki maziowej utrzymuje się przez dłuższy czas i za jego powstawanie nie są odpowiedzialne bakterie, można wykonać operacyjne usunięcie. Natomiast gdy przyczyną zapalenia są bakterie, to w takiej sytuacji lekarz musi zagwarantować odpływ ropy z kaletki maziowej, stosując cięcie. W dalszym leczeniu stosuje się antybiotyki.


ból stawów Choroby układu kostnego Zapalenie kaletki maziowej objawy
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach