40 702 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 603 produktów w 205 kategoriach

Zapalenie jelit

Samodzielnie bardzo trudno rozpoznać stany zapalne jelit. Istnieją jednak spore szanse na ustalenie pory oraz rodzaju pokarmów, jakie mają wpływ na ich występowanie. Gdy mamy do czynienia z ostrymi bólami, charakterystycznymi dla zakażenia, to próbką z niespożytej części pokarmu lub płynu (np. mleka) powinna być poddana badaniu w stacji sanitarno-epidemiologicznej (a reszta odpowiednio zabezpieczona i następnie zniszczona zgodnie z wymogami sanitarno-epidemiologicznymi), w celu zapobiegnięcia rozprzestrzeniania się zakażenia.

Istnieją następujące rodzaje zakażenia:

  • Ze względu na lokalizację - zapalenie jelita cienkiego i grubego ,
  • w związku z przyczynami i mechanizmami wyzwalania: zakaźne (bakteryjne, wirusowe, pasożytnicze, grzybicze); toksyczne (enterotoksyny bakteryjne, substancje toksyczne w mocznicy, zatrucia chemiczne rtęcią, kadmem, złotem, lizolem, arsenem, cynkiem, przedawkowanie leków czyszczących itd.) oraz wrzodziejące ,
  • punktu widzenia czasu rozwoju, przebiegu i intensywności objawów klinicznych: ostre i przewlekłe ,
  • brak jednoznacznej przyczyny (choroba Crohna , wrzodziejąco-krwotoczne zapalenie jelita grubego ).

Nieswoiste zapalenia jelit

Do najczęstszych typów zapaleń jelit, pojawiających się wskutek błędów dietetycznych, nadmiernego obciążenia przewodu pokarmowego spożywaniem różnych pokarmów i płynów, nieświeżych potraw lub źle tolerowanych pokarmów, zwłaszcza u osób z niedostatecznym wydzielaniem soków trawiennych, zalicza się nieswoiste zapalenia jelit.

Podstawy psychiczne, do których zalicza się np. silne zdenerwowanie i lęk przed poważnym egzaminem lub sytuacją życiową, mogą powodować ich występowanie. Czasami nieswoiste zapalenia jelit mogą obejmować zarówno jelito cienkiego, jak i grube, lub też cały dolny odcinek przewodu pokarmowego.

Profilaktyka zapalenia jelit

Poprawna profilaktyka to przede wszystkim przestrzeganie podstawowych zasad higieny życia codziennego. Przede wszystkim tych, które obejmują przetrzymywanie i przygotowywanie wszelkich produktów spożywczych oraz higieny osobistej rąk (mycie przed posiłkami).


choroby układu pokarmowego nieswoiste zapalenia jelit objawy dieta a zapalenie jelit zapalenie jelit u dziecka
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 40 702 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 603 produktów w 205 kategoriach