40 759 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 692 produktów w 204 kategoriach

Zapalenie gęsiej stopy

Przyczyny gęsiej stopy
Przeważnie za ten rodzaj dolegliwości odpowiedzialne jest przetrenowanie oraz nadmierne obciążenie któregoś z mięśni: krawieckiego, smukłego lub półścięgnistego.

Kolejne przyczyny gęsiej stopy to:

  • koślawość kolan. Narażone na to są głównie osoby mające problemy z utrzymaniem wagi - osoby otyłe koślawią kolana, wywołując zapalenie gęsiej stopy,
  • nadmierna pronacja - w tym przypadku jest to lekki skręt stopy do środka w trakcie chodu lub biegu. Przeważnie występuje ona u osób z płaskostopiem,
  • choroba Osgooda-Schlattera - czyli aseptyczne zapalenie guzowatości kości piszczelowej,
  • nieodpowiednie obuwie, mowa tu przede wszystkim o biegaczach i koszykarzach,
  • dysfunkcje stawu kolanowego takie jak: niestabilność, zmniejszona siła mięśni i ograniczone zakresy ruchów,
  • problemy lub niezaleczone kontuzje łąkotki, więzadła.

Leczenie gęsiej stopy
W sytuacji gdy doskwierają nam bóle stawu kolanowego, przez które nie możemy kontynuować uprawiania sportu, warto udać się do lekarza. Gdy zostanie zdiagnozowane zapalenie gęsiej stopy, to w takiej sytuacji koniecznie trzeba rozpocząć leczenia, by jak najszybciej zaleczyć uraz i nie dopuścić do jego pogłębienia się.

Najczęściej lekarz zaleca odpowiednie ćwiczenia i fizjoterapię. W skład fizjoterapii wchodzi między innymi pomoc masażysty, który powinien wykonać m.in. masaż sportowy. Ważne jest także leczenie urazy w domu poprzez zimne okłady oraz systematyczne, delikatne rozciąganie. Specjalista może także zachęcić do skorzystania z fizykoterapii, która poprzez pole magnetyczne, laser i ultradźwięki powinna zmniejszyć obrzęk i stan zapalny gęsiej stopy.
Ćwiczenia, za pomocą których można wyleczyć i zapobiec w przyszłości zapaleniu, powinny być ściśle uzgodnione z fizjoterapeutą. Wstępnie zaleca się pracę pod kontrolą fizjoterapeuty, w celu upewnienia się, że dobrze wykonujemy ćwiczenia i nie robimy sobie większej krzywdy. Głównym zadaniem ćwiczeń jest wzmocnienie słabszych mięśni i tym samym poprawić ich sprawność.

Zapalenie gęsiej stopy to schorzenie dotyczące przede wszystkim sportowców i wbrew pozorom może ona wyrządzić duże szkody i nawet przekreślić karierę. Powinno się poszerzać swoją wiedzę na temat urazów i dolegliwości, które często dotykają sportowców i ludzi aktywnych, tak aby w przyszłości zmniejszać ryzyko wystąpienia m.in. wyżej wymienionego urazu. Poza wiedzą należy dbać o odpowiednie obuwie sportowe, odpowiednią technikę biegania i skakania.


choroby mięśni Przyczyny gęsiej stopy Leczenie gęsiej stopy
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 40 759 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 692 produktów w 204 kategoriach