40 702 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 603 produktów w 205 kategoriach

Zapalenie cewki moczowej

Zapalenie cewki moczowej może być wywołane przez stan zapalny lub z podrażnienie. Bardzo często jego przyczyną jest zakażenie dwoinką rzeżączki, czyli zalicza się je do chorób przenoszonych drogą płciową.

Za zapalenie cewki moczowej bardzo często odpowiedzialna jest przenoszona drogą płciową bakteria zwana Chlamydia trachomatis. Przyczyną zakażenia może być także inny rodzaj bakterii - Neisseria gonorrhoeae. W niektórych przypadkach za zapalenie cewki moczowej odpowiadać mogą inne patogeny, np. wirus opryszczki. Zapalenie cewki moczowej może też być wynikiem urazu lub podrażnienia substancjami chemicznymi.

Główne objawy tego schorzenia to przede wszystkim ból i pieczenie szczególnie w trackie oddawania moczu. Ujście cewki moczowej jest obrzęknięte i zaczerwienione, wydobywa się z niego ropna wydzielina. Rozpoznania dokonać można na podstawie wywiadu i badania lekarskiego oraz badania wydzieliny w kierunku podejrzanych drobnoustrojów. Leczenie jest uzależnione od przyczyny zapalenia - zwykle stosuje się antybiotyk. Ważne jest okresowe powstrzymanie się od stosunków płciowych.

Chory na zapalenie cewki moczowej powinien zachować wstrzemięźliwość, dopóki zapalenie nie zostanie wyleczone.


choroby układu moczowego Zapalenie cewki moczowej objawy Zapalenie cewki moczowej leczenie
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 40 702 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 603 produktów w 205 kategoriach