45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Zapalenie brzegów powiek

Na brzegach powieki górnej i dolnej mieszków włosów uchodzą gruczoły łojowe Zeissa i gruczoły rzęskowe (potowe) Molla.

To samo tyczy się tarczek gdzie znajdują się gruczoły określane mianem gruczołów tarczkowych Meiboma, których ujście zlokalizowane jest przy tylnej krawędzi powieki.

W niektórych przypadkach takie gruczoły mogą zatykać się lub powstawać w nich może stan zapalny, co jest istotą zmian takich jak jęczmień lub gradówka.

W przypadku gdy brzeg powieki jest zaczerwieniony, a u podstawy rzęs powstają łuseczki lub ropne owrzodzenia to wielce prawdopodobne, że mamy do czynienia z zapaleniem brzegów powiek. Na tę chorobę nie ma skutecznego lekarstwa.

Zapalenie powiek można podzielić zależnie od tego, co przyczynia się do jej powstawania na:

  • bakteryjne,
  • wirusowe (występujące najczęściej),
  • immunologiczne,
  • grzybicze,
  • alergiczne,
  • pourazowe,
  • pasożytnicze (np. nużeniec),
  • nowotworowe (wywodzące się najczęściej z gruczołów tarczkowych).

Podstawowe objawy tego schorzenia to świąd i pieczenie, jednak czasem może występować światłowstręt oraz łzawienie.

Charakterystyczne łuski na powiekach

Dodatkowo brzeg powieki jest zaczerwieniony, a u podstawy rzęs tworzą się łuseczki. Niekiedy mogą tworzyć się także drobne owrzodzenia. Rzęsy zaczynają wypadać, a w brzegu powieki powstają blizenki.

Do stanu zapalnego dochodzi, gdy na przednich brzegach powiek gromadzi się wydzielina – mowa wtedy o przednim zapaleniu brzegów powiek. Odpowiedzialny za najczęściej jest gronkowiec złocisty. Na ten rodzaj zapalenia narażone są głównie osoby, które posiadają atopię, łojotokowe zapalenie skóry czy trądzik różowaty w wywiadzie.

Zapalenie tylne jest również związane z gromadzeniem się wydzieliny na brzegach powiek, która jest rozkładana przez bakterie bytujące na powierzchni oka: przede wszystkim przez gronkowiec naskórkowy.

Tworzą się wtedy toksyczne produkty materii tejże wydzieliny, czego skutkiem jest zaczopowanie brzegu powieki. Staje się on pogrubiony i obrzęknięty. W obydwu przypadkach może być mowa o jęczmieniu i gradówkach.

Jak dbać o powieki?

Istnieje kilka prostych metod mających na celu zadbanie o odpowiednią higienę powiek. Przede wszystkim konieczne jest około dziesięciominutowe rozgrzewanie brzegów powiek poprzez stosowanie gorących kompresów z przegotowanej wody.

Dodatkowo stosować można też specjalne żelowe kompresy lub okulary grzewcze, dzięki którym odblokowuje się gruczoły powiekowe.

Po ogrzaniu należy wymasować okrężnymi ruchami brzegi powiek, żeby opróżnić wydzielinę. Na koniec trzeba delikatnie umyć brzeg powieki preparatami o specjalnej formule.

Gdy powieki zostaną już dokładnie oczyszczone, można zastosować krople bądź maść z antybiotykiem. Taka higiena powinna trwać około 4 tygodni.


choroby skóry Zapalenie brzegów powiek objawy Zapalenie brzegów powiek leczenie
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach