45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Zapalenie błony śluzowej nosa

Alergiczny nieżyt nosa stanowi zapalenie błony śluzowej nosa i zatok wskutek alergii. Schorzenie to dotyczy około 15 procent społeczeństwa i wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że są chorzy.

Przyczyny zapalenie błony śluzowej nosa

Istnieje wiele przyczyn powstawania tej choroby. Do najczęstszych zalicza się tak zwane alergeny wziewne, czyli pyłki roślin (zwłaszcza tych wiatropylnych), kurz domowy oraz sierść zwierząt domowych. Za jej powstawanie odpowiedzialne są także alergeny pokarmowe i zawodowe, takie jak rękawiczki lateksowe, kreda, czy pył unoszący się na budowach. Stosunkowo rzadko przyczyniają się do niej enzymy bakteryjne, które stosuje się przy wyrobie mydeł lub innych detergentów chemicznych.

Cztery typy alergii

Istnieją cztery typy tej alergii. Ze względu na czas trwania choroby - okresowe i przewlekłe (nie mylić z "sezonowym" i całorocznym). W przypadku pierwszych diagnozuje się je w sytuacji, gdy alergia trwa mniej niż cztery dni w tygodniu lub mniej niż cztery tygodnie, natomiast o przewlekłych mowa, gdy objawy utrzymują się dłużej niż cztery tygodnie. Ze względu na nasilenie objawów rozróżnia się typ łagodny oraz umiarkowany i ciężki.

Leczenie zapalenia błony śluzowej nosa

W lekkim stadium nieżytu stosuje się płukanie nosa i przemywanie oczu kilka razy w tygodniu solą fizjologiczną lub innymi preparatami dostępnymi bez recepty. Czas leczenia uzależnione jest od tego, czy mamy do czynienia z okresowym, czy przewlekłym nieżytem nosa. Przy alergii korzysta się z leków przeciwhistaminowych w postaci tabletek lub kropli, łagodzących kichanie, świąd i łzawienie oczu. Glikokortykosteroidy donosowe wymieniane są jako najbardziej skuteczne leki w walce z nieżytem nosa - działają na wszystkie objawy i można stosować je długotrwale. Kromony aplikuje się do nosa i oczu, nie mają zbyt silnego działania dlatego podawane mogą być dzieciom i kobietom w ciąży. Na chwilę obecną całkowite wyleczenie tego rodzaju schorzenia nie jest możliwe. W ciężkich przypadkach, jeśli nie da się do końca zwalczyć choroby, to dzięki lekom możliwa jest eliminacja objawów do tego stopnia, że nie przeszkadzają one w codziennym funkcjonowaniu.

Tego unikaj

Bardzo ważne jest unikanie kontaktu z alergenem, który jest odpowiedzialny za podrażnienia i objawy choroby. Niekiedy jest to trudne lub wręcz niemożliwe, więc instrukcje i zalecenia powinnaś otrzymać od lekarza, który zdiagnozuje schorzenie. Wskazane jest także unikanie przebywania w zadymionych pomieszczeniach i dbanie o porządek w domu - im więcej kurzu, tym większe prawdopodobieństwo wywołania przez niego alergii. Wystrzegaj się bliskiego kontaktu z lateksem oraz zwierzętami.

Co robić po zakończeniu leczenia?

Po zakończonym leczenie nie należy przerywać badań kontrolnych. Nadal przeprowadzaj testy skórne oraz regularnie odwiedzaj swojego lekarza, który oceni, czy wciąż występują objawy alergicznego nieżytu nosa. Unikaj kontaktu z alergenami oraz stosuj się do zaleceń lekarza - to kluczowe, ponieważ choroba może mieć poważne następstwa i powodować przykre komplikacje. Jeśli będziesz o tym pamiętać, możesz zapomnieć o schorzeniu.


choroby układu oddechowego Zapalenie błony śluzowej nosa objawy trudności w oddychaniu nosem Zapalenie błony śluzowej nosa leczenie
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach