45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Zapalenie błędnika

Błędnik stanowi część ucha wewnętrznego i dzięki niemu człowiek może utrzymać pionową pozycję. Zbudowany jest z kanałów półkolistych, błędnika przedsionkowego i ślimakowego. Za sprawą ruchu ciała, płyn znajdujący się w jego wnętrzu przemieszcza się i drażni komórki zmysłowe.

Informacje przekazywane od nich docierają przez nerwy do mózgu, a to z kolei zapewnia człowiekowi odpowiednią postawę. Ten mały organ, mimo że taki drobny, może ulec poważnym chorobom.
Zapalenie błędnika zwane również ostrym zapaleniem ucha wewnętrznego, powodowane jest przez dostanie się do ucha bakterii lub wirusów. Ma to miejsce, gdy spada odporność organizmu. Do zapalenia błędnika może doprowadzić infekcja ucha środkowego, a także choroby wirusowe - świnka, ospa, różyczka, odra.

Diagnozy tej choroby dokonać można za pomocą badania wziernikowania ucha. W tym celu lekarz dokonuje oględzin przewodu słuchowego oraz bębenka. Często również chory otrzymuje skierowanie na tomografię komputerową głowy, bądź badanie RTG w celu rozwiania wątpliwości.

Leczenie oparte jest na podawaniu pacjentowi antybiotyków. Dodatkowo ulgę przynieść może także ciepły okład na bolące ucho. Wskazane jest, by w trakcie stanu zapalnego nie wystawiać ucha na przewianie, czy też nie naruszać delikatnego wnętrza przy pomocy patyczka higienicznego. Niekiedy chory zostaje skierowany do szpitala na założenie drenu, który ma na celu odprowadzanie zebranej wydzieliny.

Zapalenie ucha to poważne shcorzenie. Skutkiem zapalenia błędnika może być wiele poważnych powikłań, do których zaliczyć można, chociażby trwałe uszkodzenie ucha wewnętrznego, głuchotę, a nawet zapalenie opon mózgowych. Stan zapalny może powodować trwałe zmiany zwyrodnieniowe ucha.

Zapalenie błędnika stanowi duże zagrożenie dla ludzkiego organizmu. Ma to związek, z tym że choroba w znacznym stopniu oddziałuje na samopoczucie człowieka, a czasami może także prowadzić do poważnych powikłań i uszkodzeń w uchu, a nawet mózgu. Niestety, choroba może powracać. Nie należy ignorować bólu ucha, szczególnie jeżeli ból połączony jest z gorączką. W tym wypadku konieczna jest niezwłoczna wizyta u otolaryngologa.


zapalenie ucha wewnętrznego Choroby laryngologiczne Zapalenie błędnika objawy choroba błędnika
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach