40 702 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 603 produktów w 205 kategoriach

Zapalenia twardówki

Twardówka stanowi grubą, włóknistą, białą warstwę ochronną, która kształtuje gałkę oczną. Otacza ona oko od strony oczodołu, a na powierzchni gałki ocznej przekształca się w rogówkę. Za zapalenie twardówki odpowiedzialne są zakażenia bakteryjne, grzybicze lub odczyny alergiczne.

Najczęściej zapadają na nie osoby cierpiąca na choroby reumatyczne. Objawem zapalenia twardówki jest przede wszystkim jej silne przekrwienie. W niektórych przypadkach tworzą się guzkowate nacieki, bardzo bolesne przy ucisku.

Zapaleniu twardówki towarzyszą zwykle bóle oka, niejednokrotnie przebiega ono w sposób przewlekły, lub też nawrotowy, doprowadzając do ścieńczenia twardówki i zniekształcenia gałki ocznej.

Leczenie oparte jest przede wszystkim na podawaniu miejscowym i ogólnym antybiotyków i preparatów kortykosteroidowych, zgodnie z zaleceniami okulisty. Pomóc mogą także miejscowe okłady rozgrzewające, stosowane kilka razy dziennie.


choroby oczu Zapalenia twardówki objawy leczenie zapalenia twardówki zaczerwienione oko
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 40 702 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 603 produktów w 205 kategoriach