45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach
Jesteś tutaj:
> >

Zanokcica

Zanokcica to dosyć powszechna choroba paznokci. W jej trakcie dochodzi do zapalenia wału paznokciowego, spowodowanego urazami powstałymi w trakcie wykonywania manikiuru lub pedikiuru, uszkodzenia paznokcia lub skaleczenia opuszki palca. Skaleczenie powstałe w tkankach wokół paznokci jest miejscem, w którym wnikają bakterie chorobotwórcze, paciorkowce i gronkowce, odpowiedzialne za stan zapalny wału paznokciowego.

W niektórych przypadkach zapalenie może być obecne przy grzybicy paznokci, cukrzycy oraz wrastaniu paznokci. Za przyczynę zanokcicy uważa się także zbyt długie moczenie wału paznokciowego (wilgotne środowisko sprzyja wnikaniu bakterii w tkanki), np. ssanie palca przez dziecko, moczenie rąk w wodzie (pranie, zmywaniem). Do objawów zanokcicy zalicza się ograniczone zaczerwienienie wału paznokciowego i towarzyszący temu ból, który niekiedy nabiera na sile. Potem pojawia się obrzęk tkanki. Kolejnym etapem choroby jest bardzo bolesny pęcherzyk pod naskórkiem, wypełniony żółtą ropą.

Brak leczenia zanokcicy skutkować może jej poszerzaniem poza wał paznokciowy i zajęcie również macierzy paznokcia lub tkanek leżących jeszcze głębiej. Leczenie zanokcicy zależy od stopnia zakażenia. Gdy występuje jedynie zaczerwienienie i obrzęk, to wystarczy jedynie robić ciepłe kąpiele w roztworze z wody i szarego mydła. Dzięki takim kąpielom można załagodzić stan zapalny i przynieść znaczną ulgę, gdyż woda mydlana ma działanie przeciwobrzękowe oraz ułatwia samoistny wyciek ropy. W przypadku gdy kąpiele z szarego mydła nie są skuteczne, niezbędna jest interwencja chirurga: nacięcie pęcherza z ropą i umożliwienie odpływu ropy. W przypadkach, kiedy ropny pęcherz zajmuje także tkanki paznokcia, zabieg chirurgiczny polega na wycięciu okienka w paznokciu, czasem wycięciu całego paznokcia, a nawet usunięciu całej płytki paznokciowej. Takie okienko umożliwia wyciek ropy. Poza samym leczeniem chirurgicznym podaje się antybiotyki miejscowo, czasem stosuje się antybiotyki ogólnie.

Profilaktyka tego schorzenia polega na starannym wykonywaniu manicure. W przypadku skaleczenia wału paznokciowego rankę trzeba natychmiast zdezynfekować lub porządnie wymoczyć w wodzie z mydłem.


choroby skóry leczenie zanokcicy objawy zanokcicy
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach