45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Zakrzepowe zapalenie żył

Zakrzepowe zapalenie żył czasami obejmować może żyły powierzchniowe i w takich przypadkach przede wszystkim dostrzegalna jest zmiana zabarwienia skóry, a przy dotyku wyczuwalne są bolesne stwardnienie wzdłuż przebiegu żyły objętej zakrzepowym procesem zapalnym. Ten rodzaj schorzenia obejmować może także żyły głębokie np. podudzia i wtedy charakterystyczny jest obrzęk, a ból staje się intensywniejszy w trakcie grzbietowego zginania stopy w pozycji leżącej lub przy chodzeniu.

Gdy dojdzie do zajęcia procesem zakrzepowo-zapalnym żył głębokich uda lub miednicy mniejszej, to takiemu stanowi towarzyszy ból i obrzęk całej kończyny. Czasami zakrzepowe zapalenie żył (zakrzepica) nie daje żadnych objawów i ma spokojny przebieg do czasu, gdy dojdzie do uwolnienia skrzepimy do krwiobiegu i jej osadzenia (zatoru) w świetle naczynia jakiegoś ważnego dla życia narządu (np. płuco, mózg, serce). Skutkiem tego jest nagłe upośledzenie jego czynności i bezpośrednie zagrożenie życia.

Czynniki ryzyka:

  • długotrwałe leżenie,
  • istniejące uprzednio choroby żył,
  • nadmierna krzepliwość,
  • zagęszczenie krwi,
  • zażywanie różnych leków drażniących śródbłonek (wyściółkę) żył,
  • zmiany żylakowate żył.

choroby układu krążenia zakrzepowe zapalenie żył przyczyny leczenie zakrzepowego zapalenia żył objawy zapalenia żył
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach