40 311 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 514 produktów w 205 kategoriach

Zakleszczające zapalenie ścięgna

Przewlekłe zapalenie ścięgna to dolegliwość, która przeważnie dotyka kciuk oraz inne palce. W rzadszych przypadkach obejmuje nadgarstek, stawy kolanowe albo łokciowe. W niektórych przypadkach schorzenie to znika samoistnie, ale czasami, nieleczone może kończyć się zabiegiem chirurgicznym.

Czym jest zakleszczające zapalenie ścięgna?

Zakleszczające zapalenie ścięgna, określane także jako “palec trzaskający" objawia się stanem zapalnym i pogrubieniem ścięgna w kciuku lub palcu serdecznym albo wskazującym. Towarzyszą temu trudności ze zginaniem i prostowaniem palca dotkniętego schorzeniem, przez co trudniej jest prawidłowo chwytać i wykonywać wiele prostych czynności. Przy takim zapaleniu w trakcie odginania palca, towarzyszy mu charakterystyczny trzask zwalniającego się ścięgna. Palec nie zgina się prawidłowo, często zostając w pozycji, kiedy ścięgna są przykurczone - trzeba więc w ich odgięcie włożyć spory wysiłek, czemu towarzyszy ból.

Przyczyny zakleszczającego zapalenie ścięgna

Palec trzaskający to często skutek wykonywanego zawodu. Przeważnie cierpią na ten rodzaj schorzenia osoby, które stale stemplują, zszywają dokumenty oraz grają na instrumentach. Do grupy ryzyka należą także osoby grające w gry, które przeciążają mięśnie kciuka. W trakcie takich czynności kciuk ciągle wykonuje ten sam ruch, napięte są te same ścięgna i partie mięśni, co prowadzi do ich przeciążenia i powoduje zapalenie. Następuje zahamowanie płynności ruchów, co jest wynikiem zgrubienia powstającego na ścięgnie zginacza. Palec trzaskający może być także wynikiem reumatoidalnego zapalenia stawów lub efektem ubocznym cukrzycy. Bardzo częstą przyczyną są mikrourazy, czyli upadki, uderzenia czy stłuczenia w obrębie dłoni.

Dorośli i dzieci

Najczęściej chorują osoby po 40 roku życia z przewagą kobiet, głównie ze względu na wykonywanie przez nich zawody. W przypadku pojawienia się zapalenia w takim wieku zwykle przeprowadza się zabieg operacyjny. U młodszych osób oraz dzieci stosuje się rehabilitację. Niekiedy zapalenie mija po zastosowaniu leków przeciwzapalnych. U niemowląt stwierdza się samoistne cofanie się schorzenia.

Leczenie zakleszczającego zapalenie ścięgna

Zakleszczające zapalenie ścięgna to szybko postępująca dolegliwość, przy której duże znaczenie ma wczesne rozpoznanie. Wtedy wystarczy jedynie zastosowanie leków przeciwzapalnych. Stosowane są, gdy nie dojdzie jeszcze do zahamowanie ruchu, czyli kiedy palec się nie “blokuje”. Czasem zalecane jest noszenie ortezy na palcu, w pozycji wyprostowanej, przez okres około trzech tygodni. Mimo wszystko najskuteczniejszy okazuje się zabieg operacyjny, który daje natychmiastowy efekt. Konsekwencją nieleczonego zapalenia ścięgna może być przykurcz oraz poważna dysfunkcja ręki - utracenie zdolności chwytania. Chociaż nie brzmi specjalnie groźnie, to uniemożliwi wykonywanie nawet najprostszych czynności, takich jak zawiązanie sznurowadeł lub utrzymanie widelca.

Przebieg operacji i czynności po zabiegu

Głównym zadaniem operacji zakleszczającego zapalenia jest przecięcie pochewki włóknistej, dzięki czemu ucisk na ścięgno będzie mniejszy i umożliwi to jego prawidłowe działanie. Taki zabieg przeprowadzany jest przy trzaskającym palcu, natomiast jeśli schorzenie dotknęło nadgarstka, lekarz odtwarza pierścienie pochewki i poszerza je. Obie operacje trwają kilkadziesiąt minut i nie są skomplikowane. Pacjent po operacji nosi temblak, a następnie poddawany jest rehabilitacji.
Po zabiegu powinno się odciążać operowane ścięgno. Noszenie temblaka przez okres dwóch do czterech tygodni jest konieczne, aby ścięgno i rana prawidłowo się zrosły i zagoiły. Rehabilitacja prowadzona jest przez kilkanaście dni. Po zakończeniu leczenia, kciuk lub inne operowane miejsce są znów w pełni sprawne.


zapalenie ścięgna choroby mięśni Zakleszczające zapalenie ścięgna leczenie Zakleszczające zapalenie ścięgna diagnoza
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 40 311 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 514 produktów w 205 kategoriach