40 311 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 514 produktów w 205 kategoriach

Zakażenie wirusem Coxsackie

Czym jest wirus Coxsackie?

Wirus Coxsackie to wirus lityczny z grupy enterowirusów i będący drugim pod względem częstości wywoływania infekcji wirusowych u człowieka.

Istnieją dwa jego rodzaje. Mianowicie: Coxsackie A, odpowiadający za powstawanie choroby serca i dróg oddechowych oraz Coxsackie B, przyczyniający się do wielu chorób układu nerwowego.

Wirus ten odkryto w 1948 roku, a jego nazwa wywodzi się od miejsca odkrycia, mianowicie od Coxasackie znajdującym się w stanie Nowy Jork, w USA.

Sposoby zarażenia wirusem Coxsackie

Wirusy Coxsackie wydalane są wraz z kałem, a za sprawą ich odporności mogą przetrwać w ściekach, skąd są izolowane. W związku z tym często przenoszone są za pośrednictwem wody. Zakażenie odbywa się drogą kropelkową oraz pokarmową.

Największa zachorowalność na ten rodzaj wirusa przypada na pory letnie lub jesienne w krajach o chłodniejszym klimacie, zaś w miejscach tropikalnych ryzyko zachorowania jest obecne przez cały rok. Niekiedy do zakażenia dochodzi także wskutek kontaktu z zarażonym człowiekiem. Wirus Coxsackie może przedostać się do naszego organizmu również w wyniku wypicia zanieczyszczonej wody.

W pierwszym tygodniu po zarażeniu wirusem osoba chora jest najbardziej zakaźna dla innych osób. Zwiększone ryzyko nabycia Coxsackie występuje na basenach oraz w zamkniętych zbiorowiskach, np. internatach. Jednakże najbardziej narażone na zachorowanie są dzieci poniżej piątego roku życia.

Skutki zachorowania na wirusa Coxsackie

Wirus Coxsackie jest odpowiedzialny za powstawanie wielu chorób, najgroźniejszą jest zapalenie opon mózgowo – rdzeniowych. Przyczynia się on także do zapalenia gardła oraz innych chorób przeziębieniowych, w tym także z diabelską grypą. Może powodować wrzodziejące zapalenie jamy ustnej.

Coxsackie jest główną przyczyną choroby bostońskiej, której cechą charakterystyczną są czerwone plamy na kończynach oraz bolesne pęcherze zarówno na dłoniach, jak i stopach. Skutkiem tego wirusa może być także zapalenie opłucnej, jąder, a także mięśnia sercowego. Może się przyczynić również do poronienia przez kobiety będące w ciąży.

Leczenie wirusa Coxsackie

W celu postawienia odpowiedniej diagnozy należy przeprowadzić badania wirusologiczne. Przeważnie objawy ustępują po kilku dniach, podczas których wystarczy stosowanie środków przeciwbólowych. Gdy jednak zakażenie daje poważniejsze objawy niż gorączka to konieczna jest konsultacja z lekarzem. Nigdy nie powinno stosować się antybiotyków w leczeniu Coxsackie, gdyż nie działają one po prostu na wirusy.


choroby układu nerwowego choroba bostońska Zakażenie wirusem Coxsackie objawy Zakażenie wirusem Coxsackie leczenie
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 40 311 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 514 produktów w 205 kategoriach