40 344 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 514 produktów w 205 kategoriach

Zakażenie rzęsistkiem pochwowym

Rzęsistkowica to częsta dolegliwość przenoszona drogą płciową, za której powstawanie odpowiada pierwotniak Trichomonas vaginalis (rzęsistek pochwowy). Rocznie, na całym świecie cierpi na tę chorobę około 120 milinów osób. Częściej chorują na nią kobiety, u których następuje zapalenie pochwy i cewki moczowej.

Drobnoustrój wywołujący rzęsistkowice gdy pojawi się u mężczyzn, wywołuje zapalenie cewki moczowej, rzadziej gruczołu krokowego.

Do zakażenia przeważnie dochodzi w wyniku kontaktu płciowego z zarażoną osobą. Bardzo rzadko przyczyną jest używanie zainfekowanych przedmiotów osobistych chorego czy np. branie z nich wspólnej kąpieli. Schorzenie dawać może znikome objawy, zwłaszcza u mężczyzn. W przypadku kobiet, w większości pojawiają się żółto-zielonkawe, cuchnące upławy i pieczenie w zakażonych miejscach. Chora oddaje częściej mocz, czemu może towarzyszyć ból. Objawy ulegają intensyfikacji podczas miesiączki.

By leczenie było skuteczne, należy nim objąć obojga partnerów. W jego trakcie podaje się serie antybiotyków. Istotne jest zachowanie odpowiedniej higieny osobistej. Metronidazol okazuje się bardzo skutecznym lekiem w leczeniu tego schorzenia, jednak może jednak wywołać skutki uboczne, do których zalicza się nudności, wymioty, bóle głowy i następujące fale gorąca. Takie niechciane objawy występują tylko wtedy gdy spożywa się alkohol podczas stosowania leku.

Za powstawanie tej choroby przede wszystkim odpowiedzialne jest zakażenie pasożytami.

Nie leczona choroba może doprowadzić w przypadku kobiet do przewlekłego zakażenia pochwy, zapalenia gruczołów Bartholina oraz zapalenia pęcherza, zaś u mężczyzn zapalenie żołędzi i gruczołu krokowego.

Profilaktyka tego schorzenia opiera się przede wszystkim na higienie narządów płciowych oraz używaniu prezerwatyw podczas stosunków seksualnych.


choroby układu rozrodczego zakażenie rzęsistkiem pochwowym leczenie rodzaje chorób wenerycznych
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 40 344 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 514 produktów w 205 kategoriach