45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Zakażenia układu moczowego

Zakażenie układu moczowego polega na występowaniu bakterii w drogach moczowych. Stan taki określany jest jako bakteriomocz. Jego przyczyną są nieprawidłowe warunki pobrania moczu, co w konsekwencji powoduje dostanie się do próbki bakterii z zewnątrz lub z cewki moczowej.

Istnieją dwa główne typy bakteriomoczu:

bakteriomocz znamienny - obecność bakteriomoczu potwierdza zakażenie układu moczowego. Należy wtedy wdrożyć odpowiednie leczenie lub jego kontynuowanie. Obecność co najmniej 100000 (105) żywych bakterii w 1 ml moczu świadczy o bakteriomoczu znamiennym.
bakteriomocz bezobjawowy - jest to znamienny bakteriomocz, jednak bez zmian w badaniu ogólnym moczu i nie obserwuje się w nim klinicznych objawów zakażenia układu moczowego.

W przypadku dzieci zakażenia układu moczowego są bardzo częste. Do 2. roku życia 5 razy częściej chorują chłopcy, potem stosunek ten zmienia się i 8-10 razy częściej zachorowania występują u dziewcząt

Za zakażenie najczęściej odpowiedzialne są bakterie, rzadziej wirusy i grzyby, np. Gram-ujemne pałeczki jelitowe, enterokoki, gronkowiec saprofityczny, grzyby rodzaju Candida.

Postacie kliniczne zakażenia układu moczowego:

  • zakażenia dolnego odcinka układu moczowego
  • zapalenie cewki moczowej
  • zapalenie pęcherza moczowego
  • zapalenie gruczoły krokowego
  • zakażenia górnego odcinka układu moczowego
  • ostre odmiedniczkowe zapalenie nerek

Powstawaniu powikłań sprzyja:

  • ciąża
  • kamica moczowa
  • cukrzyca
  • zaburzenia odpływu moczu

By zdiagnozować tę dolegliwość, należy przeprowadzić ogólne badanie moczu. Dodatkowo wykonuje się także badanie izotopowe nerek oraz biopsję ogniska zapalnego.

Ostre zapalenie dolnych dróg moczowych u kobiet - zwykle spowodowane ostrym zapaleniem pęcherza moczowego. Ostre zapalenie pęcherza można leczyć przez 3 dni, po tym czasie należy jednak wykonać posiew moczu.

Nawrotowe zakażenie dolnych dróg moczowych u kobiety - w tym przypadku odpowiedzialne może być stosowanie środków antykoncepcyjnych, takich jak np. wkładki dopochwowe. Zaleca się spożywanie większej ilości płynów oraz częstsze oddawanie moczu. Powinno stosować się również mydła w płynie o odpowiednim dla skóry pH.

Zakażenie dolnych dróg moczowych u mężczyzny - leczenie trwać musi minimum 7 dni, później zaleca się wykonanie posiewu moczu. Powinno stosować się doksycyklinę przez 10 dni. W przypadku pojawienia się nawrotów objawów, po zakończonym leczeniu u starszych mężczyzn, wskazane jest wykonanie diagnostyki urologicznej.

Zakażenie górnego odcinka układu moczowego - potrzebne jest dłuższe leczenie antybiotykami, wskazane jest wykonanie posiewu. Należy odpowiednio nawadniać chorego.


bakteriomocz leczenie bakteriomoczu choroby układu moczowego przyczyny bakteriomoczu
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach