45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Zaburzenia czynności wewnątrzwydzielniczej jajników

Objawami zaburzenia czynności jajników są przede wszystkim brak wydzielania hormonalnego, niedoczynność i nadczynność hormonalna. Jajniki określają płeć i osobowość kobiecą. Zlokalizowane są w miednicy mniejszej. Wraz z przysadką mózgową i hormonami wydzielanymi przez przysadkę nadzorują cykl miesiączkowy kobiet.

Tak jak inne gruczoły (np.jądra i trzustka), cechuje je mieszana czynność wydzielnicza: mowa tutaj o wydzielaniu zewnętrznym, czyli wytwarzaniu i wydzielaniu komórek jajowych, oraz wydzielaniu wewnętrznym polegającym na wydzielaniu hormonów. Obydwie te funkcje są ze sobą ściśle powiązane: pęcherzyki jajnikowe Graafa, w których ma miejsce dojrzewanie komórek jajowych, odpowiadają za wytwarzanie estrogenu. W sytuacji, gdy pęcherzyk Graafa przekształca się w ciałko żółte po wydaleniu komórki jajowej, wytwarza i wydziela wtedy drugi hormon jajnikowy, zwany progesteronem.

Estrogeny to tak zwana grupa hormonów płciowych, w skład której wchodzi estradiol, estron i estriol. Mają one swój udział w kształtowaniu się żeńskich narządów płciowych w czasie rozwoju płodowego i po urodzeniu (pierwszorzędowe cechy płciowe). Oddziaływają także na drugorzędowe cechy płciowe, podtrzymują żeńskie czynności płciowe, odpowiadają za przygotowanie błony śluzowej macicy na przyjęcie zapłodnionego jaja. Estrogeny wywierają także wpływ na przemianę materii i na stan naczyń krwionośnych oraz kształtowanie się psychiki kobiecej i popędu płciowego (III-rzędowe cechy płciowe). Do ich pozostałych funkcji zalicza się odpowiedzialność za: gospodarkę lipidową, wapniową, przyswajanie białek, krzepliwość krwi, przyrost i zwiększenie pobudliwości mięśni gładkich (macicy i jajowodów). Po menopauzie jajniki przestają wydzielać hormony, co powoduje niedoborów estrogenów. Skutkiem niedoboru estrogenów u młodych kobiet są choroby metaboliczne.

Progesteron określany także jako luteina to najważniejszy steroidowy żeński hormon płciowy wytwarzany przez ciałko żółte i łożysko w czasie ciąży, odpowiadający za rozrost gruczołów sutkowych oraz przygotowanie błony śluzowej macicy do zagnieżdżenia się zapłodnionego jaja. Wydzielanie progesteronu jest większe po owulacji, co hamuje skurcze macicy i zatrzymuje dojrzewanie pęcherzyków jajnikowych Graafa. Do pozostałych zadań progesteronu zalicza się: hamowanie nadmiernego rozrostu endometrium pod wpływem działania estrogenów oraz cykliczne zmiany nabłonka jajowodów, szyjki macicy i pochwy, w ciąży hamuje odpowiedź immunologiczną matki na antygeny płodu, hamuje poród, znosi samoistną czynność skurczową ciężarnej macicy, wpływa na zmniejszenie kurczliwość mięśniówki macicy, pobudza błonę śluzową jajowodów i macicy do wydzielania substancji odżywczych, zatrzymuje wodę. Jego spadek powoduje depresję poporodową, wahania nastroju, powstawanie żylaków i przebarwień skóry.


Choroby kobiece progesteron niedobór estrogeny niedobór choroby jajników
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach