45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Wzmożone napięcie mięśniowe

Wzmożone napięcie mięśniowe to schorzenie, na które cierpią niemowlęta. Choroba przebiegać może na wiele sposobów, nie musi oznaczać bowiem tylko i wyłącznie usztywnienia mięśni. Cechować ją może także ich nadmierne rozluźnienie.

Czynniki powstawania

Impulsy nerwowe, zanim dostaną się do mięśni, przechodzą przez układ nerwowy, który w przypadku niemowlęcia nie jest w pełni rozwinięty. W związku z tym owe impulsy biegną powoli, a kora mózgowa odpowiedzialna za ich kontrolowanie, nie jest w stanie nad tym stanem rzeczy zapanować. Dochodzi wtedy do napięcia mięśniowego u dziecka, które nieleczone będzie postępować.

Do głównych przyczyn tego schorzenia można zatem zaliczyć:

  • niedotlenienie okołoporodowe
  • komplikacje w czasie porodu
  • niską wagę urodzeniową dziecka
  • wczesny poród
  • zaburzenia oddychania
  • przedłużająca się żółtaczkę

Diagnoza

Jeżeli lekarz pierwszego kontaktu stwierdzi, że objawy są wynikiem wzmożonego napięcia mięśniowego, to kolejnym krokiem powinna być wizyta u neurologa. Rodzice nie powinni wpadać w panikę, słysząc taką diagnozę, ponieważ napięcie mięśniowe nie jest chorobą zagrażającą życiu. Może ona jedynie przekładać się na spowolnienie rozwoju dziecka.

Jeżeli schorzenie zostanie odpowiednio szybko zdiagnozowane to dzięki skutecznemu leczeniu, może okazać się w pełni odwracalne.

Metody leczenia

Ten rodzaj schorzenia leczy się głównie zabiegami fizjoterapeutycznymi. Fizjoterapeuci stosuje przeważnie dwie podstawowe metody leczenia. W każdym razie kluczowe jest szybkie podjęcie rehabilitacji, aby stan dziecka nie uległ pogorszeniu na tyle poważnym, że okaże się nieodwracalny.

W przypadku braku leczenia stan dziecka będzie się pogłębiać, może dojść do przykurczy mięśniowych, co jest już stanem o wiele bardziej poważnym niż wzmożone napięcie mięśni.

Metoda NDT Bobath

To jedna z metod fizjoterapeutycznych wykorzystywanych przy wzmożonym napięciu mięśniowym. Za jej pomocą fizjoterapeuta kontroluje się wszystkie ruchy ciała dziecka i stara się wykonać ich jak największą ilość. Dzięki takiemu działaniu można ułatwić dziecku ruchy i opiera się ono przede wszystkim na poruszaniu ciałem dziecka poprzez ruchy kończyn, obręczy barkowej, głowy oraz szyi. Podczas owych ćwiczeń stosuje się różne formy nacisku, oporu oraz natężenia.

Metoda Bobathów opiera się także na ścisłej współpracy rehabilitanta z rodzicami dziecka, którzy uczą się prawidłowych metod pielęgnacyjnych, jak również sposobów prowadzenia ćwiczeń z maluszkiem, a głównie tego, jak poklepywać dziecko oraz w jaki – odpowiedni sposób - głaskać maleństwo.

Metoda Vojty

Zaraz po rozpoczęciu rehabilitacji osoba, która ją prowadzi, obserwuje spontaniczne ruchy dziecka oraz bada ułożenie ciała dziecka w przestrzeni za pomocą siedmiu różnych reakcji. Stanowi to tak zwaną część diagnostyczną zabiegu. Dodatkowo w trakcie takiej terapii, dziecko powinno być rozebrane, ponieważ umożliwia to dokładną obserwację ciała maluszka.

Później rozpoczyna się części terapeutyczną, w której czasie rehabilitant zachęca dziecko do wykonania ruchów, poprzez podrażnianie konkretnych punktów na ciele niemowlaka w dokładnie określonych pozycjach i kierunkach. Dzięki temu mięśnie dziecka są pobudzane w ściśle określonej kolejności, co przyczynia się do powstawania wzorca ruchowego, który jest konieczny do prawidłowego rozwoju dziecka.

Sama rehabilitacja nie wystarcza, dlatego też ćwiczenia muszą być kontynuowane w domu przez rodziców. W związku z tym kładzie się także duży nacisk na współpracę rodziców z terapeutą.

Metoda Vojty jest tania, gdyż nie wymaga zakupu specjalistycznego sprzętu do ćwiczeń, wystarczy bowiem twarde podłoże w postaci, np. stołu, jednakże wymaga dużej systematyczności oraz dokładności w przeprowadzaniu ćwiczeń.

Na sam koniec warto wspomnieć, że im szybsza diagnoza i podjęcie leczenia, tym większa istnieje szansa w wielu przypadkach, na całkowity powrót dziecka do zdrowia.


choroby mięśni rozwój dziecka Wzmożone napięcie mięśniowe rehabilitacja Wzmożone napięcie mięśniowe leczenie
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach