45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Wyprysk kontaktowy

Wyprysk stanowi chorobę skóry, za która odpowiedzialna jest alergia. Mowa tutaj o stanie zapalnym wierzchniej warstwy skóry. Towarzyszy mu obrzęk skóry i tkanki podskórnej, głównie skóry twarzy, skóry rąk i skóry powiek. Przy takich obrzękach obecny jest także bardzo często uporczywy świąd skóry. W trakcie tej choroby, na skórze pojawiają się przebarwienia i skóra z czasem traci elastyczność.

Na uwagę zasługuje tzw. wyprysk kontaktowy - za jego powstawanie odpowiedzialne są alergeny kontaktowe, do których zalicza się kilka tysięcy substancji chemicznych, ale przeważnie są to metale, takie jak chrom, nikiel, kobalt, rtęć, złoto, a także sztuczne barwniki, kosmetyki. Zapalenie na początku ogranicza się jedynie do miejsca, gdzie doszło do kontaktu z alergenem. Objawy pojawiają się najwcześniej na drugi dzień od kontaktu z substancją uczulającą: na skórze powstaje zaczerwienienie, skóra swędzi, tworzą się też pęcherze i grudki wysiękowe, z czasem zasięg zmiany zapalnej może się rozszerzać na większe obszary skóry. Inną przyczyną takiego stanu mogą być też choroby układu krwionośnego, do których zalicza się, np.żylaki. Taka postać egzemy dotyczy głównie ludzi starszych - powstające wypryski podudzia, wypryski żylne czy eczema cruris charakteryzują się niezwykle przewlekłym przebiegiem.

Leczenie:

Należy rozpoznać jaka substancja powoduje uczulenie i unikać kontaktu z nią. Rozpoznania dokonuje się za pomocą testów skórnych, serologicznych oraz ekspozycyjnych. Leczenie to głównie: okłady, dieta, leczenie miejscowe, stosowanie maści steroidowych i redukujących.


alergie przyczyny egzemy wyprysk kontaktowy objawy egzema leczenie
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach