40 344 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 514 produktów w 205 kategoriach

Wstrząs hipowolemiczny

Za wywołanie wstrząsu hipowolemicznego odpowiedzialna może być szybka utrata krwi, biegunka, wymioty bądź utrata płynów ustrojowych. W takim przypadku komórki nie dostają odpowiedniej ilości tlenu i za sprawą tego następuje uruchomienie nieprawidłowych reakcji w ich wnętrzu.

Rozróżnia się wstrząs kardiogenny i mechaniczny. Pierwszy obejmuje stłuczenia mięśnia sercowego bądź zawału, natomiast drugi świadczy o upośledzeniu nawrotu żylnego, bądź zatorowości płucnej.

Uwzględniając rodzaje wstrząsu, wyróżnić można:

  • niepostępujący, kiedy obecny jest minimalny przepływ krwi przez narządy,
  • postępujący, w sytuacji niedokrwienia narządów obwodowych,
  • nieodwracalny, po którym następuje niewydolność narządów.

Rozpoznanie
Jeżeli zostaną zauważone objawy takie jak odwodnienie, sucha skóra, wzmocnione pragnienie, bądź zaburzenie świadomości, to w takiej sytuacji możemy mieć do czynienia ze wstrząsem. Dokładne rozpoznanie możliwe jest po przeprowadzeniu wywiadu i badania przez lekarza.

Jak pomóc?
W takiej sytuacji konieczne jest powiadomienie pogotowia. W trakcie wykonywania określonych działań ratowniczych przez ratowników, na początku konieczne jest określenie stanu przytomności osoby i czy występują u niej zaburzenia świadomości. Wielokrotnie ma miejsce sytuacja, że pacjent jest niespokojny i agresywny. Następnie konieczna jest ocena drożności dróg oddechowych i usunięcie ewentualnych ciał obcych z jamy ustnej. Jeżeli zaburzenia świadomości występują i nie zauważa się drożności dróg oddechowych, należy odchylić głowę do tyłu i unieść żuchwę. W przypadku jednak uszkodzenia kręgosłupa możliwe jest jedynie uniesienie żuchwy. Jeśli drożność występuje, obowiązkiem jest ocenianie częstotliwości oddechu w celu utrzymania drożności. Jeśli chory jednak nie reaguje i nie zauważy się prawidłowego oddechu, jedynym wyjściem jest RKO.

Leczenie
Leczenie oparte jest przede wszystkim na przetaczaniu roztworów krytaloidowych lub koloidowych. Dzięki tym substancjom możliwe jest uzupełnienie utraconych płynów z organizmu. Zazwyczaj podawane są one dożylnie, ponieważ dzięki temu można podać nawet do 4 litrów na dobę. Czasami też zaopatrzy się pacjenta w nie dotętniczo. Z takiego sposobu korzysta się przy ciężkich stanach chorego. Ostatnią możliwością podania płynów jest wprowadzenie ich podskórnie. Najrzadziej jednak ten rodzaj jest stosowany i tylko w przypadku, kiedy występuje utrudniony dostęp do żył.

Poza samym podawaniem płynów istotne jest także przyczynowe leczenie. W tym celu należy likwidować skutki, które wywołały chorobę, tj. wymioty, biegunka, niedrożność jelit, wielomocz czy utrata płynów.

Jeśli zauważymy, że u danej osoby pojawiają się objawy wstrząsu, to w pierwszej kolejności powinniśmy położyć ją na wznak, bogi unieść do góry i przykryć kocem lub czymkolwiek, co uchroni ciało przed wychłodzeniem. Następnie, jeśli dojdzie do zatrzymania krążenia, niezbędne jest wykonanie resuscytacji. Jeszcze przed wykonaniem tych czynności, należy zadzwonić na pogotowie i cały czas kontrolować chorego, aż do przyjazdu karetki.


choroby cywilizacyjne nagła urata przytomności biegunka a utrata przytomności wstrząs po utracie krwi
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 40 344 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 514 produktów w 205 kategoriach