45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Wstrząs anafilaktyczny

Wstrząs anafilaktyczny to klasyczna reakcja typu pierwszego. Jej wynikiem jest uwolnienie silnych mediatorów chemicznych oddziaływających przede wszystkim na mięśnie gładkie i układ naczyniowy. Żeby taka reakcja była możliwa, konieczne jest co najmniej dwukrotne zetknięcie się organizmu z danym antygenem.

Pierwsze pobudza układ immunologiczny do produkcji przeciwciał, drugie - wyzwala reakcję antygen - przeciwciało wśród objawów anafilaksji.

W praktyce każdy czynnik, który może bezpośrednio lub pośrednio przyczynić się do aktywacji i degranulacji komórek tucznych i bazofilów może powodować wstrząs anafilaktyczny. Takiej reakcji przeważnie towarzyszą przeciwciała. Bardzo często za wstrząs anafilaktyczny, odpowiedzialne są leki (antybiotyki b-laktamowe), pokarmy (orzeszki ziemne, inne orzechy, skorupiaki), jady owadów żądlących i immunoterapia alergenowa.

W związku, z tym że wstrząs anafilaktyczny może pojawić się już przy wykonywaniu próby alergicznej, a także przy dłuższej serii zastrzyków, osoba przeprowadzająca taki zabieg np. w domu chorego, powinna zawsze posiadać ze sobą tzw. apteczkę przeciwwstrząsową. Dzięki temu możliwe jest ratowanie chorego jeszcze przed przyjazdem pogotowia.


alergie wstrząs anafilaktyczny postepowanie anafilaksja objawy przyczyny wstrząsu anafilaktycznego
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach