40 759 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 692 produktów w 204 kategoriach

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego to jedno z nieswoistych zapaleń jelita, którego przyczyna nie jest znana. To choroba przewlekła, której towarzyszą remisje i zaostrzenia.

Jest ona powiązana z podwyższonym ryzykiem rozwoju choroby nowotworowej jelita grubego (ryzyko rośnie wraz z długością trwania choroby).

Objawy:

Do najcharakterystyczniejszych zalicza się częste oddawanie niewielkich ilości brązowego stolca, w którym znajdować się może krew i śluz. Mogą występować także skurczowe bóle brzucha. Do pozostałych objawów zalicza się: zapalenie stawów kręgosłupa i dużych stawów, zapalenie oczu, wysypki skórne, zapalenie przewodów żółciowych i wątroby.

Rozpoznania tej choroby można dokonać za pomocą kolonoskopii (lub sigmoidoskopii - badania ograniczonego do części jelita bliższej odbytnicy), a także badania próbek tkanki pobranych w trakcie kolonoskopii.

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego jest chorobą rzadką, występującą jednak częściej niż druga zapalna choroba jelita choroba Leśniowskiego-Crohna.

Leczenie:

Leczenie opiera się przede wszystkim na stosowaniu leków przeciwzapalnych i kortykosteroidów (przy nasilonych objawach). W sytuacji, gdy stan zapalny obejmuje jelito grube i odbytnicę, leki można podawać w postaci wlewek. Dawki leków zmniejsza się w okresie pomiędzy "atakami", ale należy je stale przyjmować, aby uniknąć nawrotów dolegliwości.


choroby układu pokarmowego objawy wrzodziejącego zapalenia jelita grubego zapalenie jelita grubego a nowotwór jelita
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 40 759 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 692 produktów w 204 kategoriach