40 719 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 603 produktów w 205 kategoriach

Wrzody żołądka i dwunastnicy

Przyczyną wrzodów jest bakteria o nazwie helicobacter pylori. Znajduje się w organizmie każdego człowieka.

To czy się uaktywni i zaatakuje nasz organizm, w znacznym stopniu jest zależne od trybu życia, jaki prowadzimy. Osoba doświadczająca długotrwałego stresu, zmęczona i niewyspana bardziej jest narażona na działanie wirusów i bakterii. Ich atak spowodować może również palenie papierosów i nadużywanie alkoholu.

Przyczyny:

O wrzodzie żołądka lub dwunastnicy mowa, gdy dojdzie do uszkodzenia fragmentu ściany narządu. Stopień ubytku może być różny, poczynając od powierzchniowego tylko uszkodzenia aż do całkowitej destrukcji, do której skutków należy perforacja ściany przewodu pokarmowego i wypłynięcie treści żołądka do jamy brzusznej. Dochodzi wówczas do zapalenia otrzewnej i jedynym ratunkiem jest jak najszybsza operacja i terapia antybiotykami.

Objawy owrzodzenia żołądka i dwunastnicy:

Pojawiające się na czczo, w nocy lub dwie godziny po posiłkach bóle o charakterze przewiercania, przecinania, kłucia, umiejscowione często na obszarze między pępkiem a środkiem prawego łuku żebrowego. Wielokrotnie w ich trakcie obecne są także wymioty. Często występuje także brak apetytu. Pieczenie w dołku podsercowym i dolegliwości towarzyszące opisane w przypadku żołądka drażliwego występują zaledwie u co trzeciej osoby z rzeczywiście rozpoznanym wrzodem. Połowa wrzodów nie daje żadnych dolegliwości i dlatego krwawienie z wrzodu lub jego przedziurawienie może wystąpić bez objawów zwiastunowych.

Leczenie:

Pacjent, któremu doskwierają długotrwałe bóle, powinien otrzymać skierowanie na gastroskopię. W trakcie tego badania wprowadza się wziernik z kamerą do żołądka, w celu obejrzenia ścianki narządu. Podczas zabiegu możliwe jest również pobranie wycinku do badań. Wynik jest dokładny, a lekarz od razu może stwierdzić, czy ma do czynienia z wrzodami, może ocenić ich rozległość i położenie. Natychmiast może również zastosować skuteczne leczenie.


choroby układu pokarmowego wrzody żołądka a palenie papierosów wrzody żołądka objawy wrzody dwunastnicy leczenie
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 40 719 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 603 produktów w 205 kategoriach