40 770 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 699 produktów w 204 kategoriach

Wrodzona niedoczynność tarczycy

Niedoczynność tarczycy to niedobór znajdujących się we krwi hormonów tarczycy i powstanie patologicznych skutków tego niedoboru.

Za powstanie tej choroby odpowiada najczęściej uszkodzenie gruczołu (np. przewlekłym zapaleniem tarczycy o podłożu immunologicznym, leczeniem nadczynności tarczycy radiojodem lub szkodzeniem operacyjnym).

Wszystkie przyczyny odpowiedzialne za powstawanie wola mogą doprowadzić do rozwoju niedoczynności tarczycy.

Niedobór hormonów tarczycy czasami to następstwo zażywania niektórych leków, operacji, naświetlań i zapalenia gruczołu tarczowego. Układ odpornościowy organizmu może niewłaściwie rozpoznać tarczycę jako ciało obce i zniszczyć jej tkanki. Bardzo rzadko do przyczyn niedoczynności tarczycy zalicza się brak impulsów stymulujących ze strony przysadki i podwzgórza, które nie produkują dostatecznej ilości tzw. hormonów tropowych. Tym samym obserwuje się odkładanie sporej ilości substancji śluzowatej w tkankach, głównie w tkance podskórnej. Nacieczenie tkanki podskórnej tą substancją dotyczy przede wszystkim twarzy i kończyn, w mniejszym zaś stopniu tułowia.

Choremu z obrzękiem śluzowatym doskwiera:

  • osłabienie i zmiana wyrazu twarzy. Twarz staje się zubożała w ruchy mimiczne, maskowata, obrzęknięta.
  • chory przybiera na wadze, głos jego staje się szorstki, skóra chłodna, może rogowacieć skóra na łokciach i kolanach.
  • powieki obrzęknięte, a szpary oczne wskutek tego zwężone.
  • występuje łamliwość i wypadanie włosów,
  • zwolnienie akcji serca i tętna, obniżenie temperatury ciała,
  • zaburzenie czynności gruczołów płciowych.

Niedoczynność tarczycy może także przyczyniać się do przyspieszenia rozwoju miażdżycy i jej powikłań.

Niedostateczna ilość hormonów tarczycy stwarza szczególne zagrożenie dla kobiet w ciąży, ponieważ są one niezbędne dla prawidłowego rozwoju płodu. Taki niedobór na tym etapie rozwoju organizmu powoduje ciężkie upośledzenie dziecka zwane matołectwem. W przypadku dzieci starszych następstwa nie są już tak poważne. Objawy są podobne jak u chorych dorosłych. Dodatkowo towarzyszy im opóźnienie rozwoju intelektualnego i wzrostu.
Niedoczynność tarczycy prowadzi do zwolnienia przemiany materii. Mniejsza jest wtedy produkcja energii cieplnej i zużycie tlenu.


choroby hormonalne niedoczynność tarczycy leczenie niedoczynność tarczycy u dziecka niedoczynność tarczycy a ciąża
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 40 770 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 699 produktów w 204 kategoriach