40 702 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 603 produktów w 205 kategoriach

Wrastający paznokieć

Wrastający paznokieć to sytuacja, w której boczne części paznokcia podwijają się pod otaczającą go skórę, czyli pod tzw. wał paznokciowy. Praktycznie w każdym przypadku stan ten dotyczy paznokcia dużego palucha u stopy. Wrastający paznokieć stanowi spory dyskomfort, może powodować ból, a nawet skutkować rozwinięciem się stanu zapalnego wału paznokciowego.

Paznokieć może rozrastać się zarówno tylko po jednej, jak i po obu stronach wału jednocześnie. W sytuacji, gdy dojdzie do rozwoju zakażenia, powstaje dość dokuczliwy problem i często nawracający. Wtedy konieczna jest interwencja lekarska. Gdy jednak objawy zostaną szybko zauważone, a paznokieć wyleczony, problem z wrastającym paznokciem zostaje zwykle szybko zaniechany.

Przyczyny

Bardzo często za wrastające paznokcie odpowiedzialne jest ich nieprawidłowe obcinanie. Zbyt krótkie podcięcie paznokcia po jego bokach oraz zbyt blisko skóry wału paznokciowego skutkować niepożądanymi komplikacjami. Ponadto problem stanowi również pozostawianie za ostrych lub postrzępionych krawędzi paznokcia. Aby tego uniknąć, warto zaopatrzyć się w pilniczek.

Do przyczyn tej dolegliwości zalicza się także urazy rodzaju mechanicznego, takie jak przypadkowe uderzenia lub przytrzaśnięcia. Ponadto ryzyko wystąpienia wrastającego paznokcia wzrasta przy stwarzaniu większego niż zwykle nacisku na stopę – dzieje się tak np. podczas nieprawidłowej motoryki chodu, noszenia za ciasnych butów oraz wykonywania niektórych ćwiczeń fizycznych.

W niektórych przypadkach schorzenie to może być spowodowane także nieprawidłową higieną stóp – zbierające się na brzegach paznokcia zarazki często są odpowiedzialne za wrastający paznokieć. Również osoby, których stopy nadmiernie produkują pot, powinny regularnie dbać o ich higienę. Co więcej, wystąpienie problemów z wrastającym paznokciem uosabia też wysoki poziom testosteronu we krwi. Szczególnie zagrożenie wrastającym paznokciem są piłkarze z impetem uderzający w piłkę oraz, którym stopy dość szybko pocą się w małych butach.

Leczenie

W przypadku uczucia dyskomfortu podczas chodzenia oraz zaobserwowania zaczerwienionej skóry wału paznokciowego, nie warto czekać na kolejne wystąpienie kolejnych objaw. Stanowi to bowiem pierwsze stadium tego schorzenia, które przy szybkiej reakcji, da się bezproblemowo wyleczyć.

Co można zrobić samemu?

Domowe sposoby są skuteczne, w sytuacji, gdy nie doszło do mocnego rozprzestrzenienia się zakażenia. Warto więc się z nimi zapoznać, aby uniknąć interwencji chirurga. Należy jedno podkreślić, że w przypadku sporej opuchlizny i wyciekającej ropy, pomoc lekarza jest już niezbędna.

Pierwszy sposób na uporanie się z tą dolegliwością to moczenie stóp w specjalnie przygotowanej kąpieli. W tym celu należy napełnić wiaderko gorącą wodą na tyle, aby w całości zakryło stopę, a następnie wsypać kilka łyżek soli kuchennej i dokładnie zamieszać. Stopę powinno moczyć się codziennie przez około 20 minut, po czym dokładnie ją opłukać z soli. Sól skutecznie zwalcza stan zapalny, natomiast gorąca woda zmiękcza skórę wokół paznokcia. Z tego względu można również po opłukaniu odsuwać delikatnie wał z narastającego paznokcia.

Kolejnym sposobem jest umieszczenie małego kawałka gazy pomiędzy krawędzią paznokcia a wałem paznokciowym. Najlepiej posłużyć się przy tym uprzednio wysterylizowaną w spirytusie drewnianą wykałaczką. Prawidłowe wykonanie tego „zabiegu” zaowocuje zmniejszeniem się bólu, a także powstrzymaniem rozrastającego się paznokcia. Gaza powinna być codziennie zmieniana, a skóra dezynfekowana spirytusem, aby zminimalizować ryzyko rozprzestrzenienia się zakażenia.

Podstawowym zabiegiem przy problemie z wrastającym paznokciem jest dbanie higienę stóp. Dlatego też należy codziennie zmieniać skarpetki, a w przypadku nadmiernego pocenia się – nawet częściej. Zaleca się także noszenie odpowiedniego obuwia. O ile latem nie powinno być z tym problemu (sandały), to w okresie zimowym mogą pojawić się komplikacje.

Zbudowane buty powinny być przede wszystkim luźne w palcach. Najgorszym wyborem jest obuwie o wąskich noskach, a gdy dodatkowo ma wysoki obcas, nacisk na place jest maksymalny.

Niekiedy jednak problem wrastającego paznokcia jest tak poważny, że konieczna okazuje się pomoc doświadczonej pedikiurzystki lub lekarza. Zabieg wykonywany przez pedikiurzystkę jest bardzo prosty. Na początku wycina ona wrastającą część paznokcia, a następnie na jej krawędź nasuwa cieniutką rurkę, którą przytwierdza specjalną masę. Dzięki temu paznokieć powraca na prawidłowy tor wzrostu.

Następnym zabiegiem stosowanym przy takiej dolegliwości są klamry. Są one mocowane do powierzchni paznokcia, dzięki czemu uniemożliwia mu rozrost w otaczającą skórę. Istnieją dwa rodzaje klamer – z plastiku, którą stosuje się w lżejszych przypadkach oraz z drutu, która jest zakładana w przypadku wystąpienia stanu zapalnego.

Mimo wszystko, gdy problem z wrastającym paznokciem nie ustępuje, konieczne jest wykonanie zabiegu chirurgicznego. W jego trakcie lekarz usunie wystającą część paznokcia oraz fragment skóry wokół przy miejscowym znieczuleniu. Jeżeli pacjent zastosuje się do instrukcji chirurga, schorzenie to zazwyczaj zostaje trwale wyleczone


choroby skóry wrastający paznokieć Wrastający paznokieć leczenie Wrastający paznokieć metody
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 40 702 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 603 produktów w 205 kategoriach