45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Wnętrostwo

W przypadku stwierdzenia u chłopca 3-4-letniego, że jądra nie znajdują się w mosznie, to stan taki należy skonsultować z urologiem.

Przyczynami braku jądra w mosznie mogą być: anorchia (agenezja, atrezja), ektopia jądra, nadczynność dźwigacza jądra, czyli tak zwanie jądro wędrujące wraz z zatrzymaniem jądra na drodze zstępowania, czyli właśnie wnętrostwem.

Gdy mamy do czynienia z obustronnym wnętrostwem, to leczenie wstępnie polega na podawaniu hormonu - ludzkiej gonadotropiny kosmówkowej, gdy jednak leczenie hormonalne nie daje oczekiwanego efektu, należy przystąpić do leczenia operacyjnego, polegającego na wydłużeniu powrózka nasiennego, sprowadzeniu jądra do moszny i ustabilizowaniu go.

Takie schorzenie należy wyleczyć przed ukończeniem 6 roku życia. Dotyczy ono ok. 4% noworodków męskich. W pierwszych 12 miesiącach życia dziecka wnętrostwo może samoistnie ustąpić. Wnętrostwo jednostronne - czyli brak jednego jądra - występuje pięciokrotnie częściej niż wnętrostwo obustronne - czyli brak obu jąder. Cryptorchidismus, wnętrostwo jąder, to wada rozwojowa.

W jego trakcie dochodzi do niewłaściwego umieszczenia jednego lub obu jąder - zamiast w mosznie, w jamie brzusznej lub kanale pachwinowym.

Skutkiem wnętrostwa może być przegrzanie jąder, co wiąże się z ryzykiem powstania nowotworów jądra, a także może przyczyniać się do zatrzymania produkcji plemników, a w efekcie wywołać niepłodność wnętra. W niektórych przypadkach wnętrostwa jądro okresowo pojawia się w mosznie, a pod wpływem zimna czy dotykania okolicy moszny, cofa się.

Wnętrostwo można podzielić na: wnętrostwo prawdziwe, kiedy jądro nie pozwala sprowadzić się do moszny; wnętrostwo rzekome w sytuacji, gdy okresowo jądro pozwala się sprowadzić do moszny oraz ektopię jądra, kiedy jądro położone jest poza prawidłową drogą zstępowania jądra.

Leczenie musi zostać wdrożone jak najwcześniej, ponieważ istnieje wtedy większa szansa na uzyskanie płodności oraz na zmniejszenie ryzyka powstania raka w niezastąpionym jądrze.

Leczenie wnętrostwa opiera się na sprowadzeniu jądra do moszny. To bardzo ważne ze względu na badania przedmiotowe i na zwiększone ryzyko powstawania nowotworów, zachowanie płodności (do prawidłowego rozwoju jądra potrzebują temperatury niższej o jakieś C niż ta, która panuje wewnątrz ciała), na odtworzenie prawidłowego wyglądu moszny ze względów estetycznych, na ryzyko powstawania zaburzeń psychopatologicznych, lęków, fobii, kompleksów, które mogą się pojawić w związku z brakiem jądra i nieprawidłowym wyglądem moszny.

By uniknąć wtórnych zmian degeneracyjnych, wnętrostwo powinno być wyleczone zaraz po ukończeniu pierwszego roku życia.


choroby układu rozrodczego objawy wnętrostwa przyczyny wnętrostwa wnętrostwo u dziecka
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach