40 735 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 692 produktów w 204 kategoriach

Włosogłówczyca

Trichurioza, trichuriosis, trychocefaloza, lub włosogłówczyca. Takim mianem określa się chorobę pasożytniczą, którą powoduje zarażenie włosogłówką ludzką Trichuris trichiura, Trichocephalus trichiurus, robakiem należącym do gatunku nicieni i pasożytującym w jelicie grubym lub ślepym człowieka.

Do zarażenia tym pasożytem dochodzi bardzo często na całym świecie, zwłaszcza w klimacie ciepłym i tropikalnym. Najwięcej zarażeń odnotowuje się Karaibach, w południowej Afryce i w Malezji. Masywnym zarażeniom towarzyszą objawy, które mogą przypominać te obecne przy wrzodziejącym zapaleniu jelita grubego. Zalicza się do nich: częste, luźne stolce z krwią i śluzem oraz niedokrwistość. Chorym doskwierają zaburzenia snu, nerwice i nadpobudliwość. Zarażenie tym pasożytem może wywołać też zapalenia wyrostka robaczkowego, anemię i choroby wrzodowe przewodu pokarmowego. Trichuriozę można zdiagnozować za pomocą badania koproskopowego (badanie kału oraz wymazu okołoodbytniczego). Jaja włosogłówki ludzkiej wydalane są wraz z kałem w 3 miesiące po zarażeniu.

Liczbę jaj włosogłówki w kale określa się metodą Kato i Miury: wynik poniżej 1000 osobników na 1g kału oznacza lekką inwazję, wynik powyżej 10000 na 1 g kału - ciężką. Leki stosowane to albendazol, mebendazol, albo iwermektyna, w ciężkich przypadkach leczenie może wymagać powtórzenia. W celu uniknięcia zarażenia należy 2-3 razy w roku profilaktycznie oczyszczać organizm z pasożytów oraz odtruwać go z toksyn.


choroby zakaźne Włosogłówczyca objawy trichurioza przyczyny i leczenie
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 40 735 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 692 produktów w 204 kategoriach