40 767 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 699 produktów w 204 kategoriach

Włośnica

Włośnica, trychinoza, trichinosis, trichinellosis, stanowi bardzo ciężką chorobę spowodowaną przez pasożyty Trichinella spiralis. Konsekwencją tej choroby może być: zapalenie mięśnia sercowego, zapalenie płuc i zapalenie mózgu oraz kończyć się śmiercią.

Objawy włośnicy:

Przez pierwsze 4 do 10 dni choroba może nie dawać żadnych objawów. To samo się tyczy zarażenia pojedynczym włośniem. Przy bardziej intensywnych zarażeniach przebieg choroby i jej objawy mogą być bardzo ostre i burzliwe oraz stwarzać mogą zagrożenie zarówno dla zdrowia, jak i życia człowieka. Pierwszy okres zarażenia stanowi faza, kiedy znajdujący się w jelicie dojrzały pasożyt wytwarza larwy. Towarzyszy temu gorączka, mdłości i wymioty oraz zaburzenia pracy żołądka i jelit. W kolejnej fazie mniej więcej po tygodniu od zarażenia, larwy przedostają się do krwiobiegu. Ta faza trwa do 2 tygodni i jest bardzo groźna dla chorego. Pojawiają się bóle mięśniowe, przy dotknięciu i ruchach, bóle głowy i bóle kości, osłabienie, wysoka gorączka i dreszcze, poty i majaczenie. Dochodzi do tego obrzęk twarzy (szczególnie powiek) oraz zaburzenia żołądka i jelit. Niekiedy występują alergiczne wykwity skóry oraz zwiększenie liczby eozynofilów we krwi obwodowej. Czasami okres wędrówki larw przedłuża się nawet do 7 tygodni - tak długo samice pasożyta żyją w jelitach i wytwarzają larwy.

Trzecia faza - larwy zagnieżdżają się i otorbiają w mięśniach, tworząc tzw. wągry. Powstają objawy takie jak silne bóle mięśni, przypominające bóle reumatyczne. Wokół wągrów tworzą się nacieki zapalne. W ciągu 3 lat otoczka larw ulega zwapnieniu. W ten sposób żywe larwy mogą przetrwać w organizmie człowieka nawet przez 20-40 lat, potem giną.

Leczenie w szpitalu. Wczesne rozpoznanie i podjęcie leczenia może złagodzić objawy i skutki choroby. Stosowane leki to mebendazol i albendazol.

Częstość zarażeń włośniem wśród ludzi zależy w głównej mierze dokładności kontrolowania wszelkiego mięsa spożywanego przez ludzi (w rzeźniach, w indywidualnych gospodarstwach, mięsa pochodzącego z polowania itp.). Kontrola polega na badaniu mikroskopowym mięsa na obecność otorbionych larw.


choroby zakaźne przyczyny włośnicy trichinelloza leczenie powiklania po trichinellozie
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 40 767 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 699 produktów w 204 kategoriach