45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Wirusowe zapalenie wątroby typu B

Wirusowe zapalenie wątroby typu B stanowi bardzo niebezpieczną i zakaźną chorobą. Powszechnie nazywa się ją żółtaczką wszczepienną. Zagrożony jest każdy, kto nie został zaszczepiony. Choroba występuje powszechnie zwłaszcza w krajach nisko rozwiniętych. Najwięcej zachorowań przypada na Afrykę oraz wiele krajów Azji. Również w Chinach choroba ta występuje bardzo często. Szacuje się, że blisko ponad 2 miliardy ludzi na całym świecie miało do czynienia z WZW typu B.

Przyczyny żółtaczki wszczepiennej

Wirus HIV uważany jest za jeden z najbardziej niebezpiecznych, ale to jednak wirus HBV, który jest odpowiedzialny za wirusowe zapalenie wątroby B, jest znacznie bardziej zakaźny. Ten rodzaj wirusa jest bardzo odporny na warunki środowiskowe i nie przeszkadzają mu nawet wysokie temperatury. Zginąć może dopiero w warunkach 160º i to dopiero po kilku godzinach. Istnieje wiele odmian tego wirusa. W większości przypadków zakażenia przebiegają bezobjawowo i z możliwością pełnego wyleczenia. Dzieje się tak jednak w krajach wyżej rozwiniętych, również w Polsce. Szacuje się, że 15-20% mieszkańców naszego kraju przeszło WZW typu B.

Do zakażenia może dojść na wiele sposobów:

  • stosunek seksualny,
  • kontakt z krwią chorego, np.: rozcięte usta,
  • transfuzja krwi,
  • niedoczyszczony sprzęt w szpitalu,
  • przekłuwanie uszu,
  • tatuaże,
  • kontakt z płynami ustrojowymi (głównie chodzi o kobiety w ciąży),

Przebieg wirusowego zapalenia wątroby typu B

Choroba może przebiegać na kilka różnych sposobów. Wszystko zależne jest od danego organizmu oraz warunków życia. Warto pamiętać, że na zarażenie szczególnie narażone są osoby nieszczepione. Sposoby przebiegu WZW typu by można podzielić na:

Przebieg bezobjawowy – w tym przypadku chory może nawet nie wiedzieć o obecności choroby. Nie doskwierają mu żadne objawy, a po przejściu choroby następuje pełne wyleczenie. Dodatkowo wzrasta odporność nawet do 80%.

Słabo wyrazowe zakażenie – tutaj także możliwe jest pełne wyleczenie. Pojawiają się również objawy, które niekoniecznie wskazywać mogą na WZW typu B, a zalicza się do nich:

  • przemęczenie,
  • nagły brak apetytu,
  • wymioty,
  • ból głowy,
  • stan podgorączkowy,
  • możliwa biegunka.

Ostre zapalenie wątroby – ma bardzo poważny przebieg, który zagraża życiu. Jego objawy mogą wskazywać już na opisywaną chorobę. Jednak procent zarażonych przypadków jest niewielki.

Piorunujące zapalenie wątroby – tutaj występuje już wyższy odsetek śmiertelności, pomimo również rzadkiego występowania tego przebiegu WZW typu B.

Leczenie wirusowego zapalenia wątroby typu B

Leczenie zależne jest od przebiegu choroby. Przeważnie polega ono na izolacji chorego i hospitalizacji. W niektórych przypadkach nawet i takie działania nie są potrzebne. Bardzo ważne jest przyjmowanie witamin i dużo odpoczynku. Najważniejszy jest jednak zakaz spożywania alkoholu. I należy tego pilnować! Leczenie może polegać również na podawaniu lekarstw przeciwwirusowych, osłonowych i uzupełniających. Pomagają one opóźnić rozwój choroby i zmniejszyć ryzyko powikłań, takich jak na przykład marskość wątroby.




choroby zakaźne zakażenie wirusem HBV leczenie zapalenia wątroby tyu B Wirusowe zapalenie wątroby typu B leczenie
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach