40 702 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 603 produktów w 205 kategoriach

Wirusowe zapalenie gardła

Wirusowe zapalenie gardła dotyczy zarówno dzieci, jak i dorosłych. Odpowiadają za nie różne typy wirusów, w tym wirusy grypy. Choroba ta może nas dopaść kilka lub kilkanaście razy w roku, a przeważnie dochodzi do niego u dzieci między czwartym a siódmym rokiem życia i spowodowane jest niedojrzałością układu immunologicznego.

Przyczyny i objawy

Wirusowe zapalenie gardła rozprzestrzeniane jest głównie drogą kropelkową. W niektórych przypadkach choroba przenoszona jest rękoma, przez wydzielinę z nosa lub gardła osoby zarażonej. Wirusy wnikają do jamy nosowej i osiadają na błonie nosowej i gardle uszkadzając nabłonek, który się tam znajduje. Do objawów wirusowego zapalenia gardła zalicza się dobrze znane zaczerwienienie i ból gardła, a także katar.

Leczenie wirusowego zapalenia gardła

Istnieje wiele sposobów na leczenie wirusowego zapalenia gardła. Przede wszystkim należy zażywać duże ilości witaminy C. Gdy pojawia się gorączka, to można ją zbić poprzez zażycie odpowiednich leków. Na ból gardła zalecane są tabletki do ssania. Wiele osób stosuje także spraye do miejscowego zastosowania lub robi sobie płukanki, które mają zwalczyć zarazki. Ważne jest jednak, aby podczas wirusowego zapalenia gardła nie stosować antybiotyków, które nie zwalczają wirusów, tylko bakterie. Stosowanie źle dobranego antybiotyku do choroby, powoduje osłabienie układu odpornościowego.

Jak długo trwa przeziębienie?

Przeziębienie zazwyczaj ustępuje w przeciągu siedmiu dni. W tym okresie lepiej pozostać w domu, ponieważ nieleczone wirusowe zapalenie gardła może spowodować rozprzestrzenienie się zarazków i atakowanie kolejnych narządów, przyczyniając się do powstawania poważnych chorób. W momencie, kiedy nie wychodzimy z domu, nie roznosimy także zarazków.

Na wirusowe zapalenie gardła zachorować można o każdej porze roku, ale w szczególności w okresie jesienno-zimowym, dlatego w tym czasie należy w szczególności dbać o siebie i omijać miejsca, gdzie skupisko wirusów może być naprawdę duże. A jeśli już zachorujemy, to lepiej zostać kilka dni w domu, niż pogarszać swój stan zdrowia.


choroby układu oddechowego witamina C Wirusowe zapalenie gardła objawy Wirusowe zapalenie gardła leczenie
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 40 702 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 603 produktów w 205 kategoriach