45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach
Jesteś tutaj:
> >

Wielomocz

Wielomocz określany także jako poliuria polega na nadmiernym wydalaniu moczu. Gdy do tego dojdzie, ilość usuwanych płynów przekracza 3 litry dziennie, gdzie w normalnych warunkach wynosi zazwyczaj ok. 1,5 litra. Wielomocz naturalnie łączy się z częstomoczem. Poliuria w wielu przypadkach jest wynikiem polidypsji - czyli nadmiernego pragnienia, w wyniku którego człowiek spożywa niecodzienne ilości wody lub innych płynów.

Przyczyny:

Do wielomoczu dochodzi w wyniku:

  • Przekroczenia normalnej dawki przyjmowanych płynów, szczególnie tych zawierających kofeinę lub alkohol
  • Niewydolności nerek
  • Obecności chorób: cukrzycy, moczówki prostej (efekt niedoboru hormonu wazopresyny)
  • Stosowania środków moczopędnych
  • Przebywania na dużych wysokościach nad poziomem morza - np. przy wspinaczce wysokogórskiej. Jest to oznaką przystosowywania się organizmu do przebywania na wysokości.
  • Nieprawidłowego poziomu witamin i minerałów we krwi - jak w przypadku hiperkalcemii, czy nadmiaru takich witamin jak C, czy B2

Poliuria niekiedy stanowi objaw towarzyszący zespołowi Conna i zespołowi Fanconiego. Dodatkowo należy pamiętać, że kobiety w ciąży wydalają spore ilości moczu, ale jest to jednak naturalna reakcja fizjologiczna na zmiany hormonalne, nie zaś choroba.

Zwalczanie:

W celu pozbycia się wielomoczu, gdy jego źródło znajduje się w procesach fizjologicznych, należy po prostu ograniczyć spożywanie płynów. Jednak, gdy nie jesteśmy pewni, co wywołało poliurię, należy zgłosić się do lekarza-specjalisty, który poprawnie zdiagnozuje przyczynę dolegliwości i dobierze odpowiednią terapię.



leczenie wielomoczu choroby układu moczowego przyczyny wielomoczu
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach