44 772 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 920 produktów w 209 kategoriach

Wady zastawki trójdzielnej - zwężenie zastawki

Ta bardzo rzadka wada serca, która określana jest także jako stenoza zastawki trójdzielnej. W jej trakcie dochodzi do nieprawidłowego napełniania prawej komory - przepełniania jej - krwią. Dochodzi do niej w wyniku uszkodzenia płatków zastawki - zwężenia prawego ujścia żylnego, którego przyczyną jest zrośnięcie się płatków brzegami. Serce dotknięte taką wadą musi pracować o wiele ciężej, by móc przepompować odpowiednią ilość krwi, której przepływ jest znacznie utrudniony przez zwężone drogi układu sercowego.

Choroba rzadko atakuje samodzielnie - najczęściej towarzyszy niedomykalności zastawki trójdzielnej i wady zastawki mitralnej.

Przyczyny zwężenia zastawki trójdzielnej
Najczęściej zwężenie zastawki trójdzielnej serca jest wywołane reumatyczną chorobą serca, ale zdarza się też, że stanowi wynik wrodzonych chorób serca. Może być także spowodowane nieprawidłową masą obecną w prawym przedsionku (śluzak i inne guzy, skrzeplina). Za inne przyczyny uważa się zespół rakowiaka i wrodzoną atrezję płatków.

Rozpoznanie
Rozpoznania tej choroby dokonuje się zazwyczaj od badania stetoskopem, w którego czasie można wykazać szmery w sercu. Jeśli takowe się pojawiają i obecne przy nich są także zaburzenia tętna w tętnicy szyjnej, to w celu potwierdzenia kieruje się pacjenta na badanie RTG klatki piersiowej. Dla stuprocentowej pewności wykonuje się EKG (badanie elektrokardiograficzne) i echo serca.

Leczenie zwężenia zastawki trójdzielnej
Oparte jest głównie na rozdzieleniu zrośniętych płatków zastawki przy pomocy przezskórnej walwulotomii balonowej (plastyki zastawki). W przypadku współistnienia wady zastawki mitralnej konieczne jest operacyjne wymienienie zastawki trójdzielnej.


choroby serca choroba serca choroby zastawek zwężenie zastawek serca
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 44 772 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 920 produktów w 209 kategoriach