45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Wady zastawki trójdzielnej - niedomykalność zastawki

Niedomykalność zastawki to nabyta wada serca, w której trakcie dochodzi do wstecznego przepływu krwi. W czasie skurczu krew cofa się wskutek nieszczelności zastawki trójdzielnej z prawej komory do prawego przedsionka serca. Za sprawą takiej dysfunkcji w prawym przedsionku (często nawet w całym układzie żylnym) zalega krew, przyczyniając się do licznych nieprawidłowości w krążeniu.

Prawidłowo funkcjonująca zastawka powinna w początkowej fazie skurczów zamykać się, odcinając połączenie przedsionka i prawej komory. Pozwala to na jeden kierunek przepompowywania krwi - do pnia płucnego.

Przyczyny niedomykalności zastawki
Choroba ta jest najczęściej spotykana u mężczyzn oraz starych ludzi. Odpowiedzialna za nią może przede wszystkim wrodzona wada serca powiązana z uszkodzeniem samej jej struktury. Do kolejnych czynników powodujących upośledzenia zastawki zaliczyć można choroby układu krążenia, tj.: nadciśnienie płucne czy dysfunkcje mięśni brodawkowatych po przebytym zawale. Do tej grupy chorób zalicza się także zwężenie zastawki mitralnej lub tętnicy płucnej. Do powstania choroby bardzo często przyczyniają się także infekcje zapalne, m.in.: zapalenie wsierdzia, gorączka reumatyczna czy reumatoidalne zapalenie stawów. Jako przyczynę wyróżnić należy też choroby zwyrodnieniowe - zespół Marfana, choroba Whipple'a i zespół rakowiaka. Istotne jest także to, że przyjmowanie niektórych leków może wywołać chorobę. Zwłaszcza stosowanie anorektycznych medykamentów, metysergidu lub fenfluramin, a nawet pergolid stosowany przy chorobie Parkinsona.

Diagnoza
Rozpoznania choroby dokonać można przede wszystkim na stwierdzeniu dodatniego tętna żylno-wątrobowego. W trakcie badania radiologicznego stwierdza się przerost prawego przedsionka serca.

Leczenie
Osoba dotknięta tą chorobą powinna przede wszystkim prowadzić spokojny tryb życia. Dobór terapii jest uzależniony od stopnia zaawansowania niedomykalności zastawki trójdzielnej.
Osoby, u których schorzenie nie daje żadnych objawów przeważnie nie wymagają leczenia - muszą pamiętać jedynie o okresowych badaniach kontrolnych i prowadzeniu oszczędnego trybu życia.
Gdy jednak dochodzi do współwystępujących zaburzeń przewodzenia, to konieczne jest wszczepienie elektrody podczas operacji wymiany zastawki, która ma stymulować proces.
W razie występowania dużej niedomykalności konieczne jest przeprowadzenie zabiegu naprawczego zastawki trójdzielnej, podczas którego można poszerzyć pierścień zastawkowy. Polega on na plastyce pierścienia lub wymianie zastawki na zastawkę biologiczną, lub sztuczną.

Profilaktyka
Nasilenie objawów i przebieg choroby zależy zwłaszcza od współistniejących chorób układu krążenia. Ogólnie dzięki zastosowanej profilaktyce tego schorzenia można w dużym stopniu zmniejszyć ryzyko wystąpienia wady zastawki trójdzielnej. Osoby zagrożone muszą dbać o zdrową, zbilansowaną dietę oraz regularną aktywność fizyczną, która pozwoli na utrzymanie prawidłowej masy ciała. Bezwzględnie muszą zrezygnować z używek takich jak: alkohol, papierosy. Konieczne jest leczenie nadciśnienia tętniczego i cukrzycy oraz monitorowanie ewentualnego postępu choroby.


choroby serca choroby serca objawy chorób serca zastawka trójdzielna
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach