40 556 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 603 produktów w 205 kategoriach

Uzależnienie od słodyczy

Cukier obecny w słodyczach odpowiada w organizmie za wydzielanie się endorfiny i serotoniny, które mają działanie relaksujące oraz i wytwarzające poczucie uniesienia. W związku z tym mówi się, że cukier swoimi właściwościami uzależniającymi dorównać może nawet kokainie.

Zły nastrój i zmęczenie są częstą przyczyną sięgania po słodycze. Pomagają one zredukować poziom stresu, poprawić humor i mają także działanie energetyzujące. W przypadku gdy stosowanie takich rozwiązań jest częste to organizm zaczyna kojarzyć uczucie przyjemności z czekoladką bądź ciastkiem. Niestety, gdy sięga się słodycze zbyt często, organizm przyzwyczaja się i stopniowo będzie wymagał coraz większej dawki cukru. Takie rozwiązanie może wywołać szereg licznych chorób takich jak próchnica, nadciśnienie, cukrzyca, a nawet nietolerancję glukozy, nadwagę i choroby z nią związane.

Jak się leczyć z uzależnienia od słodyczy
Przede wszystkim należy, pozbawić się pokusy. W związku z tym konieczne jest usunięcie wszystkich zapasów słodyczy. Na szczęście mechanizm sterujący uzależnieniem od cukru nie musi być tak silny, jak w przypadku innych uzależnień i niekiedy wystarczy jedynie zastosowanie prostej metody “czego oczy nie widzą, tego sercu nie żal”.

Najprostszym sposobem zwalczania ochoty na cukier jest regularne uzupełnianie zapotrzebowania na glukozę naszego organizmu. Oznacza to regularne spożywanie posiłków. Korzystać można z produktów o niskim indeksie glikemicznym, które glukozę będą do organizmu uwalniały powoli, dzięki czemu dłużej pozostaniemy syci.

Warto też zastanowić się nad wprowadzeniem do diety zdrowych zamienników. Owoce powinny zaspokoić ochotę na coś słodkiego, można również sięgnąć po bakalie, kisiele - słodkie soki nie powinny wchodzić w grę, zamiast nich warto sięgnąć po o wiele zdrowszy i smaczniejszy sok wyciśnięty z owoców samodzielnie w domu. Pierwsze efekty powinny być dostrzegalne już po takim kilkudniowym “odwyku” - a ochota na cukier powinna się znacznie obniżyć.
Najlepszym sposobem na stres jest aktywność fizyczna. Nie tylko również przyczyni się do wydzielania hormonów szczęścia, ale również pozwoli zrzucić zbędne kilogramy. Ponadto, korzystnie wpłynie na stawy, mięśnie, zdolność koncentracji i wiele innych.choroby cywilizacyjne objawy uzależnienia od słodyczy jak rozpoznać uzależnienie od słodyczy Uzależnienie od słodyczy rozpoznanie
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 40 556 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 603 produktów w 205 kategoriach