45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Uwypuklenie dysku

Kręgosłup to główna oś i podpora organizmu. Osłania on rdzeń kręgowy odpowiedzialny jest za nasz układ nerwowy. Dzięki niemu także możliwe jest zachowanie prostej postawy. Niestety wiele czynności wymagających od nas wysiłku, kończy się urazami i bólem, który nie pozwala normalnie funkcjonować.

W każdym razie kręgosłup to istotny filar, który dźwiga całe nasze ciało. Na jego budowę składa się wiele drobnych kręgów oddzielonych od siebie dyskami.

Niestety wielokrotnie przeceniamy jego możliwości co może prowadzić do jego uszkodzeń. Gdy tylko nasz kręgosłup jest przemęczony od razu nam o tym sygnalizuje.

Ważna rola dysków

Do najczęstszych schorzeń kręgosłupa należą ścierające się chrząstki, które wyścielają kręgi lub uszkodzeniu ulegają dyski będące miękkimi poduszeczkami oddzielającymi kręgi od siebie.

Mają one bardzo odpowiedzialną funkcję- pozwalają na ruchy między kręgami i dzięki nim kręgosłup nie jest strukturą sztywną. Środkowa część dysku określana jako jądro miażdżyste, które otoczone jest silnym pierścieniem sprężystej tkanki zwanej pierścieniem włóknistym. Uniemożliwia on wydostawanie się jądra miażdżystego na zewnątrz.

Urazy kręgosłupa zwykliśmy nazywać chorobą cywilizacyjną. Bardzo często słyszy się o wypadnięciu dysku. W rzeczywistości dysk wypada bardzo rzadko, a częściej mają miejsca inne schorzenia, np. wysuwanie dysku czego efektem jest uciskanie przez drobne kosteczki kręgowe na nasze nerwy rdzeniowe bądź sam rdzeń kręgowy i w ten sposób odczuwamy przeszywający ból. Przyczynami uszkodzenia krążka są najczęściej wzmożone ruchy kręgosłupa, który nie wytrzymuje napięcia i ciężaru.

Uwypuklenie dysku...

Do uwypuklenia dysku dochodzi, gdy zewnętrzny pierścień włóknisty wokół jądra staje się spękany i kruchy, ale jeszcze nienaderwany. W efekcie tego jądro jeszcze nie wypada, ale uwypukla się. Bardzo często jest to przyczyną nacisku na rdzeń kręgowy lub leżące w pobliżu korzenie nerwów.

Gdy mowa o objawach uwypuklenia dysku to zalicza się do nich na ogół tępy, długotrwały ból. Nie jest on jednak zbyt silny toteż wielu pacjentów ignoruje go i przyzwyczaja się do jego obecności. Odpowiednio wczesne rozpoznanie i rozpoczęcie terapii może całkowicie wyeliminować chorobę i zapobiec jej powikłaniom. Tutaj warto wiedzieć, że lekceważenie problemu uwypuklenia dysku kończy się zazwyczaj schorzeniem dużo poważniejszym- wypadnięciem dysku.

...wypadnięcie dysku.

Dochodzi do niego przeważnie w odcinku lędźwiowym kręgosłupa (pracuje on szczególnie intensywnie), stosunkowo rzadziej w szyjnym. Zazwyczaj to wynik nieleczonego uwypuklenia dysku. W niektórych sytuacjach występuje on nagle bez żadnych sygnałów poprzedzających. W tym przypadku dochodzi do przerwania zewnętrznego pierścienia włóknistego dysku i jądro częściowo wylewa się przez powstały otwór. Chory dysk staje się wówczas cieńszy i nie jest w pełni sprawny- jest kiepskim amortyzatorem przestrzeni międzykręgowych. Dodatkowo cierpią także inne dyski, głównie małe kręgi.

Bywa, że wypadnięcie ma niepozorną, małą postać, która jak się okazuje jest bardzo niebezpieczna. Towarzyszyć może jej ból, ale podobnie jak w pierwszym stadium (uwypukleniu dysku), jest on umiarkowany i nie dokuczliwy, więc pacjenci przyzwyczajają się do niego. Oznacza to, że w tym przypadku jądro galaretowate wylało się od góry do dołu i nie wywiera bezpośredniego nacisku na rdzeń kręgowy i korzenie nerwów. Ta utajona postać często nie wskazuje jednoznacznie na wypadnięcie i nieleczona może doprowadzić do uszkodzenia kolejnego dysku, a nawet zakończyć się porażeniem.

W typowym procesie wypadnięcia jądro wylewa się pośrodku lub z boku włóknistego pierścienia i uciska mocno rdzeń kręgowy i korzenie nerwów. Powstaje wtedy silny ból, który bardzo często promieniuje aż do innych partii ciała. Przy takim bólu obecna może być także parestezja, czyli drętwienie i mrowienie rąk i nóg, a także utrata kontroli nad oddawaniem moczu i stolca. Choremu towarzyszyć może także zaburzenie czucia, osłabienie odruchów ścięgnistych- kolanowych, a w późniejszym okresie zanik lub niedowład mięśni.

Leczenie

W sytuacji, gdy doszło do porażenia, konieczna jest natychmiastowa pomoc lekarska. Należy wtedy jak najszybciej przeprowadzić operację, której zadaniem będzie zapobiegnięcie nieodwracalnemu zniszczeniu korzeni nerwów. Porady specjalisty należy zasięgnąć również w przypadku choćby podejrzenia uwypuklenia lub wypadnięcia. Oceni on stopień zaawansowania zaburzenia i podejmie odpowiednią dla nas terapię.

W przypadku uwypuklenia, czy typowego wypadnięcia, natychmiastowy zabieg operacyjny nie jest konieczny. Wielokrotnie bez interwencji chirurgicznej możliwe jest całkowite wyleczenie pacjenta. Operacja nie zawsze przynosi dobre efekty i jak sądzi wielu specjalistów wiele z nich przeprowadza się bez potrzeby.

W pierwszej kolejności wszystkim pacjentom, u których nie doszło do przerwania ciągłości pierścienia włóknistego zaleca się leczenie zachowawcze. Dużą rolę odgrywają tu metody z zakresu fizjoterapii, fizykoterapii oraz rehabilitacja. Podstawowe znaczenie ma jednak farmakologia z zastosowaniem leków o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym.


Choroby układu kostnego Uwypuklenie dysku objawy Uwypuklenie dysku leczenie
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach