45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Utrata węchu

Receptory węchowe

Każde nozdrze posiada obszar żółtobrązowego nabłonka.

Składa się on na miliony połączonych receptorów, które tworzą nerwy węchowe odpowiedzialne za zmysł powonienia.

Do obszaru odbiorczego w mózgu, który ma możliwość rozróżniania olbrzymiej ilości zapachów, prowadzą nerwy węchowe.

Stanowi to przeciwieństwo zmysłu smaku lub wzroku. Tam przyczyną różnorodnych wrażeń są pierwotne smaki (słodki, kwaśny, gorzki, słony, ostry) lub kolory (czerwony, niebieski i zielony). To tak jakby każdy receptor węchowy rozpoznawał inną, specyficzną cząstkę zapachową. Dlatego też by mózg mógł rozpoznać dany zapach, tysiące receptorów muszą zostać pobudzone.

Zapachy możemy oczywiście odbierać, nie identyfikując ich. Charakterystycznym zjawiskiem w przypadku owadów jest wydzielanie feromonów (lotnych związków chemicznych), których celem jest przyciąganie osobników płci przeciwnej. Czasami także ludzie rozpoznają lub odbierają zapachy, nie uświadamiając sobie, co czują. Z feromonami może być związane np. zjawisko polegające na tym, że kobiety, które przez dłuższy czas śpią w jednym pomieszczeniu lub mieszkają razem, miesiączkują jednocześnie.

Anosmia przejściowa

Każdy proces powodujący zaburzenie przekazywania bodźców od receptorów do ośrodków węchowych w mózgu włącznie może odpowiadać za utratę powonienia.

Do tymczasowej utraty powonienia często dochodzi przy przeziębieniach lub zapaleniach błony śluzowej nosa. W polipach jamy nosowej czy w gorączce siennej błona śluzowa obrzmiewa i przykrywa receptory węchowe. Skutkiem tego jest utrata węchu, która wydawać się może trwała, przemija jednak wraz z porą roku lub usunięciem polipów.

Anosmia trwała

Utrata powonienia utrzymująca się przez dłuższy czas ot czasami wynik uszkodzenia receptorów węchowych przez wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia takie jak, dymy, dym papierosowy oraz „wciąganie” nosem narkotyków, takich jak heroina, kokaina i pochodne amfetaminy.

Inną przyczyną może być też kolejny nałóg taki jak wdychanie kleju, który szybko prowadzi do uszkodzenia receptorów węchowych.

Nerwy węchowe, jak i odpowiednie ośrodki mózgowe mogą być niszczone przez urazy, zakażenia, takie jak zapalenie mózgu i opon mózgowo-rdzeniowych, oraz guzy.

Niestety anosmia to niekiedy także symptom wielu innych chorób o podłożu hormonalnym tj. Zespół Cushinga, Zespół Turnera czy psychicznym tj. anoreksja, depresja, bulimia, schizofrenia lub też zakaźnym tj. AIDS i genetycznym tj. Zespół Downa.

Ocenia się, że około 1% populacji cierpi na to zaburzenie. W ostatnich latach przyrost ludzi z dysfunkcją nosa dramatycznie rośnie. Niestety wiąże się to paradoksalnie z postępem medycyny i wydłużoną średnią długości życia, która pociąga za sobą szereg chorób neurodegeneracyjnych.


choroby układu oddechowego utrata powonienia Anosmia trwała Utrata węchu przyczyny
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach