41 840 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 781 produktów w 204 kategoriach

Uszkodzenie nerwów obwodowych

Obecna jest najczęściej przy chorobie alkoholowej, ale czasami powodować ją może także używanie innych środków psychoaktywnych, w tym opioidów.

Przeważnie jest związana z towarzyszącymi piciu niedoborami pokarmowymi, przede wszystkim niedoborami witamin, a zwłaszcza witaminy B1.

Przyczyny

Zazwyczaj występuje zapalenie nerwów spowodowane zakażeniem bakteriami, wirusami i innymi zarazkami. Do przyczyn niezapalnych schorzeń nerwów obwodowych zalicza się:

  • alkoholizm,
  • zatrucie chemiczne, na przykład talem (przemysł przeróbki metali, trucizny na szczury), arsenem (środki ochrony roślin), ołowiem (produkcja farb, przemysł metalowy, wyrób akumulatorów),
  • niektóre leki,
  • powikłania cukrzycy,
  • choroby wątroby i nerek,
  • zaburzenia hormonalne,
  • zaburzenia przemiany materii.

Objawy

To, w jaki sposób narastają objawy choroby jest uzależnione od tego, co ją powoduje. W wielu przypadkach polineuropatii, których podłoże znajduje się w infekcji oraz tych związanych z zaburzeniami metabolicznymi początek jest ostry i nagły. Czasami jednak bywa powolny i skryty. W typowych przypadkach w obrazie klinicznym dominują zaburzenia czucia. We wczesnych stadiach występują parestezje (tj. drętwienie, mrowienie, uczucie ciepła lub zimna).

Takie objawy występuje przeważnie w częściach obwodowych (dłonie, stopy), w związku z takim umiejscowieniem nazywane są objawami „skarpetek i rękawiczek″. Często pojawiają się też bóle kończyn. Występują bolesne skurcze łydek, szczególnie dokuczliwe w nocy. Później kończyny stają się osłabione, przy czym kończyny dolne są zazwyczaj bardziej dotknięte niż górne. W ciężkich przypadkach ma miejsce opadanie stóp i dłoni. Opadające stopy są przyczyną charakterystycznego tzw bocianiego chodu. Stwierdza się również zaniki mięśni. Objawy te charakteryzują neuropatie. W danym rodzaju uszkodzeń występują objawy bardziej specyficzne.

Długotrwałe leczenie witaminą B1 pozwala na wyraźne zmniejszenie lub nawet całkowite ustąpienie objawów.


choroby układu nerwowego Uszkodzenie nerwów obwodowych objawy neuropatia leczenie Uszkodzenie nerwów obwodowych leczenie
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 41 840 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 781 produktów w 204 kategoriach