45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Urazy głowy

Głowa i czaszka człowieka stanowią ochronę, dla najważniejszego z organów ludzkich, jakim jest mózg. W nim zachodzą wszystkie kluczowe procesy, dzięki którym możliwe jest poruszanie się, myślenie, zapamiętywanie oraz zdolność utrzymywania stałości parametrów wewnętrznych w organizmie. Jego prawidłowe działanie jest konieczne dla normalnego życia a wszelkie urazy są bardzo niebezpieczne.

Uraz głowy może dotyczyć każdego z nas i przydarzyć się może w najbardziej nieoczekiwanym momencie.

Prowadzą do niego codzienne sytuacje życiowe, dlatego też nie istnieją konkretne działania profilaktyczne, które pomagałyby ustrzec się tego rodzaju wypadkom.

Mimo wszystko warto pamiętać, że w przypadku ich wystąpienia i odczuwania jakichkolwiek skutków ubocznych trzeba jak najszybciej zgłosić się do lekarza.

Najczęściej mamy do czynienia ze wstrząśnieniem mózgu, po którym zazwyczaj następuje chwilowa utrata przytomności. Taki uraz jednak nie jest regułą i nawet pozornie groźne wyglądające wypadki początkowo nie dają żadnych zewnętrznych objawów. Doświadczenia pokazują, że brak rany czy opuchlizny nie świadczy jednak o tym, że wszystko jest w porządku.

Objawy urazu głowy

Każdy uraz głowy musi być przebadany przez lekarza. Szczególnie w sytuacji, gdy pojawiają się objawy takie jak nudności i wynikające z nich wymioty, zawroty głowy, nierówna średnica i kształt źrenic, zaburzenia pamięci (zwykle dotyczące chwili wypadku) czy krwawienie lub wyciek przejrzystego płynu z nosa bądź ucha.

Co więcej, pokrzywdzony może odczuwać zaburzenia równowagi, utrzymujący się silny ból głowy, drgawki, niepokój oraz podwyższoną temperaturę ciała. Tego typu dolegliwości są autentycznym znakiem tego, że w wyniku wypadku doznaliśmy urazu czaszki bądź mózgu.

Większość urazów głowy o ile zostaną wcześnie rozpoznane i odpowiednio leczone kończy się pomyślne a pacjenci wracają do zdrowia. Pamiętać należy mimo wszystko o tym, że ewentualne powikłania mogą prowadzić do różnego stopnia nieodwracalnego uszkodzenia tkanki mózgowej, które skutkuje zaburzeniami czucia, równowagi, poruszania się, świadomości, pamięci, widzenia, mowy, słyszenia, a nawet śmiercią pacjenta.

W celu rozpoznania przeważnie wykonuje się badanie radiologiczne (RTG) czaszki i szyi, tomografię komputerową głowy i szyi, badanie laboratoryjne krwi i, niekiedy, płynu mózgowo-rdzeniowego pobranego podczas punkcji lędźwiowej. Dla wyjaśnienia ewentualnych wątpliwości pacjent może być konsultowany przez neurologa, chirurga lub nawet neurochirurga.

Kluczowe po doznanym urazie są pierwsze 24 godziny, podczas których ujawnia się większość niebezpiecznych następstw. Dodatkowo ważne jest, aby chory jak najszybciej znalazł się pod opieką lekarza, który zazwyczaj zostawi go na obserwację w szpitalu. Po przeprowadzeniu dokładnych badań lekarskich pacjenci z lżejszymi urazami głowy mogą być wypisani do domu z zastrzeżeniem, że muszą znajdować się pod opieką osoby dorosłej przez następne min. 48 godzin, a w przypadku pojawienia się jakichkolwiek niebezpiecznych objawów – niezwłocznie zgłosić się do szpitala.

Okres powrotu do zdrowia wynosi kilka dni, a w jego trakcie zaleca się leżenie, odpoczynek i unikanie głośnej muzyki, telewizora czy czytania. Gdy miały miejsce ciężkie urazy czy nawet krwotoki śródczaszkowe to mogą okazać się niezbędne zabiegi chirurgiczne. Zabiegi te, należą do bardzo trudnych i niebezpiecznych i wiążą się z bardzo poważnym rokowaniem dotyczącym życia i zdrowia pacjenta.

Bardzo ważne jest, żeby w przypadku bycia świadkiem utraty przytomności u osoby, która doznała urazu głowy zachować zimną krew i podjąć stosowne działania mające na celu ratowanie zdrowia i życia poszkodowanego. W tego rodzaju sytuacjach bardzo przydatne okazują się zasady pierwszej pomocy, które każdy z nas powinien znać.


choroby układu nerwowego objawy urazów głowy Urazy głowy leczenie
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach