40 690 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 603 produktów w 205 kategoriach
Jesteś tutaj:
> >

Twardzina

Twardzina to rzadka przewlekła choroba tkanki łącznej. Istnieją jej dwie postacie: układowa i ograniczona. Nie wiadomo co ją powoduje i jakie są mechanizmy jej powstawania. Uważa się, że prawdopodobny jest związek z układem nerwowym, zjawiska autoimmunologiczne oraz zaburzenia biochemiczne.

Postać układową twardziny cechuje postępujące twardnienie skóry i tkanki podskórnej, niekiedy mięśni oraz narządów wewnętrznych.

Do objawów zalicza się:

  • zmiany naczyniowe w dłoniach
  • sinienie
  • ziębnięcie
  • obrzęk
  • stwardnienia skórne
  • zmiany kostne
  • owrzodzenia

Postępująca choroba umiejscawia się także na twarzy, klatce piersiowej itd. Choroba ma charaktery przewlekły, lecz jej przebieg jest łagodniejszy niż w odmianie stwardnieniowej.

Gdy wystąpi odmiana stwardnieniowa to po obrzęku występuje okres stwardnieniowy choroby. Dochodzi wtedy do odbarwienia i przebarwienia oraz rozszerzenia naczyń krwionośnych. Choroba postępuje bardzo szybko i ma bardzo poważne rokowania.

W przypadku obu odmian występujące zmiany narządów są bardzo podobne. Choroba obejmuje układ kostny, mięśnie, przewód pokarmowy, płuca, mięsień sercowy oraz nerki.

Zdiagnozowanie tej choroby jest możliwe na podstawie badania fizykalnego. Twardzinę należy różnicować z reumatoidalnym zapaleniem stawów i toczniem układowym. W leczeniu przede wszystkim łagodzi się objawy. W tym celu stosuje się kortykosteroidy oraz fizykoterapię.

Postać ograniczona charakteryzuje się powstawaniem blaszek stwardniałych, a następnie powstawaniem zaników. Obserwuje się ogniska barwy białej, porcelanowej lub woskowożółtej, z fioletową obwódką na obwodzie. Postać ta ma również przewlekły przebieg, lecz w niektórych przypadkach ustępuje samoistnie.

W leczeniu podaje się penicylinę prokainową, witaminę E, Piasclediny oraz leki objawowe.


choroby skóry Twardzina leczenie Twardzina jakie daje objawy Twardzina diagnoza
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 40 690 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 603 produktów w 205 kategoriach