40 344 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 514 produktów w 205 kategoriach
Jesteś tutaj:
> >

Tularemia

Specyficznym objawem dla tego schorzenia jest obrzęk zmienionych węzłów chłonnych. W niektórych przypadkach występuje także posocznica. Choroba dotyczy zwierząt i człowieka. Pierwszym objawem jest pojawienie się grudki, w miejscu gdzie doszło do zakażenia. Grudka ta następnie przechodzi w krostę, a następnie owrzodzenie w kształcie krateru.

Pojawiają się objawy takie jak wysoka gorączka, dreszcze, bóle głowy i mięśni, wymioty, wysypka plamista lub grudkowa, zapalenie spojówek, powiększenie wątroby i śledziony. Postaci kliniczne tej choroby uzależnione są od drogi zakażenia. Postać wrzodziejąco-węzłowa stanowi najczęstszą postać tularemii i dotyczy nawet 85% przypadków. Do zarażenia dochodzi przez kontakt ze skórą lub błonami śluzowymi, z krwią oraz płynami ustrojowymi chorego, po ugryzieniu przez kleszcza, po spożyciu skażonego mięsa. Do objawów zalicza się: wysoką gorączkę, dreszcze, bóle głowy, osłabienie, owrzodzenie dłoni i palców oraz powiększenie i bolesność węzłów chłonnych. Postać węzłowa występuje w ok. 10% przypadków. Charakterystyczna dla nie jest gorączka i powiększenie oraz stwardnieniem węzłów chłonnych. Przy tej postaci nie występuje owrzodzenie skóry. Tularemia węzłowa przebiega z limfadenopatią, czyli powiększeniem węzłów chłonnych. Może dojść do wytworzenia przetoki w zajętych węzłach chłonnych, nawet podczas leczenia.
Postać anginowa, migdałkowa tularemii: do zakażenia dochodzi poprzez kontakt ze skażoną wodą, pokarmem, drogą wziewną. Jej objawy to wysiękowe zapalenie gardła i migdałków, owrzodzenie błony śluzowej, zapalenie jamy ustnej. Postać trzewna: choroba uogólniona, objawia się gorączką, bólami brzucha, biegunką, nudnościami, a nawet wymiotami oraz ogólnym zatruciem. Nie występują miejscowe zmiany skórne czy śluzówkowe. Wywoływana jest najczęściej wdychaniem skażonego bakteriami Francisella tularensis pyłu, spożyciem skażonego mięsa lub kontakcie skórnym. Postać septyczna, stanowiąca najcięższą postać tularemii: prowadzi do wstrząsu, zespołu rozsianego wykrzepiania naczyniowego, zespołu ostrej niewydolności oddechowej, niewydolności narządowej, a w efekcie do zgonu. Postać oczno-węzłowa: powstaje owrzodzenie spojówki i zmiany skórne z miejscowym powiększeniem węzłów chłonnych. Dotyczy ok. 2% przypadków. Do zarażenia dochodzi przez kontakt spojówek z zakażonym materiałem, zazwyczaj pochodzenia zwierzęcego. Objawia się ropnym zapaleniem spojówek jednostronnym oraz powiększeniem pobliskich węzłów chłonnych.


choroby zakaźne Tularemia objawy tularemia leczenie tularemia u dziecka
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 40 344 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 514 produktów w 205 kategoriach