40 767 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 699 produktów w 204 kategoriach

Trzydniówka

Głównym objawem towarzyszącym rumieniowi nagłemu jest wysoka gorączka sięgająca nawet 40 stopni C. Choroba nie stwarza żadnego zagrożenia i raz przebyta pozostawia odporność na całe życie. Jak sama nazwa wskazuje, choroba trwa trzy dni, ale czasami zdarza się, że trwa nawet do 7 dni lub skróci do 1 dnia.

Wysoka gorączka stanowi w wielu przypadkach jedyny objaw, ale może występować z lekkim nieżytem gardła i ucha środkowego, kaszlem i katarem. Czasami występują także drgawki gorączkowe, biegunka i wymioty oraz powiększenie węzłów chłonnych. W 3 dniu choroby gorączka przeważnie ustępuje i pojawia się wysypka czerwona i grudkowa (jak w różyczce) na twarzy i tułowiu, która może przenosić się także na szyję, ręce i nogi. Wysypka szybko znika samoistnie po kilku lub kilkunastu dniach i nie zostawia przebarwień, złuszczeń, blizn i plam oraz żadnych powikłań. Wystąpienie wysypki wskazuje na to, że choroba się kończy i chory już nie zaraża. Wtedy też stan chorego znacznie się poprawia.

Leczenie objawowe.

W tym celu stosuje się środki mające na celu obniżenie gorączki oraz zimne okłady. W domu można zrobić dziecku kąpiel o temperaturze 38 stopni, do której powoli się dolewa zimną wodę, aż do pojawienia się tzw. gęsiej skórki na ciele dziecka. Wystąpienie tej choroby zawsze wymaga konsultacji z lekarzem z powodu wysokiej gorączki i drgawek.

Rumień nagły jest spowodowany przez zakażenie wirusem HHV6 i atakuje dzieci głównie w wieku 6 - 24 miesięcy. Inaczej nazywany jest także gorączką trzydniową lub wysypką nagłą. U dorosłych zakażenie HHV6 występuje rzadko i daje objawy podobne do mononukleozy. Okres inkubacji wirusa wynosi od 5 dni do 2 tygodni. Zakaźność jest bardzo mała, ale chory powinien być odizolowany.

choroby zakaźne leczenie gorączki trzydniowej rumień nagły objawy trzydniówka leki
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 40 767 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 699 produktów w 204 kategoriach