41 752 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 780 produktów w 204 kategoriach
Jesteś tutaj:
> >

Tryper

Rzeżączka, tryper, taką nazwą określa się chorobę weneryczną, którą wywołuje dwoinka rzeżączki (Neisseria gonorrhoeae). Zakażenie odbywa się głównie przez kontakt płciowy. Zakażenie obejmuje cewkę moczową, genitalia, odbyt, oczy, jamę ustną i gardło, prowadząc do zapalenia narządów miednicy mniejszej, ciąży pozamacicznej, problemów z menstruacją, infekcji oczu, zapaleń i infekcji.

Choroba stanowi poważne zagrożenie dla kobiet w ciąży. 80% z nich nie miewa żadnych objawów, przynajmniej tych początkowych. Choroba jest niebezpieczna także w przypadku gdy wystąpi u mężczyzn. Może powodować u nich prostatę, bezpłodność, zapalenie jąder, rany cewki moczowej. Są też inne skutki tej choroby, ale to daje ogólny obraz. 1 na 10 mężczyzn nie wykazuje żadnych objawów. Mogą przekazywać chorobę dalej, nie będąc tego świadomi.

U mężczyzn 5-7 dni po stosunku pojawia się ból i pieczenie w cewce moczowej oraz śluzowo - ropna lub ropna wydzielina z cewki. Po czasie do kilku tygodni objawy łagodnieją i stan zapalny staje się przewlekły. U kobiet zazwyczaj ostry okres zakażenia nie jest przez nie zauważony (tzw. upławy są wiązane z innymi przyczynami), a do lekarza chora zgłasza się już z przewlekłymi zakażeniami, jego powikłaniami lub wówczas gdy stosunek seksualny doprowadził do ostrego zakażenia u jej partnera.

Mimo wszystko leczenie tej dolegliwości nie jest trudne. Wystarczy odpowiednia dawka antybiotyku przyjmowana przez ciebie i twojego partnera, a następnie okres abstynencji. Najskuteczniejsze w celu uniknięcia zakażenia okazuje się stosowanie prezerwatyw.

Nie leczona rzeżączka zarówno u mężczyzn, jak i kobiet zajmuje coraz wyższe odcinki układu moczowo-płciowego, doprowadzając do rozmaitych powikłań (np. zapalenia przydatków u kobiety, najądrzy u mężczyzn, zapalenia stawów, a nawet posocznicy).


choroby weneryczne rzeżączka pierwsze objawy przyczyny rzeżączki sposoby zarażenia rzeżączką
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 41 752 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 780 produktów w 204 kategoriach